Quiz PRL

QUIZ PRL. Jak dobrze znasz seriale Polski Ludowej. Komplet punktów jest nieosiągalny

Lata 80. to okres szczególny w historii Polski, a na antenie telewizyjnej królowały wtedy seriale, które na stałe wpisały się w popkulturę. Produkcje takie jak "Dom", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Jan Serce", "Alternatywy 4", "Zmiennicy", "Tulipan" czy "W labiryncie" bawiły, wzruszały i skłaniały do refleksji. Jak dobrze je znasz?

QUIZ PRL. Jak dobrze znasz seriale PRL? Komplet punktów jest nieosiągalny

Kultowe seriale lat 80., czyli schyłku PRL-u, takie jak „Dom” (1980), „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980), „Jan Serce” (1982), „Alternatywy 4” (1986), „Zmiennicy” (1987), „Tulipan” (1987), czy pierwsza polska telenowela „W labiryncie” (1988) na zawsze pozostaną w pamięci telewidzów, nie tylko dostarczały rozrywki, ale także pełniły funkcję refleksji społecznej i krytyki systemu. Dzięki nim można lepiej zrozumieć atmosferę i realia życia w PRL-u. Jak dobrze je znasz?

"Dom" (1980) - to serial opowiadający o życiu mieszkańców jednej kamienicy w Warszawie. Przez pryzmat codzienności bohaterowie przedstawiają różne aspekty życia w PRL-u, takie jak trudności mieszkaniowe czy relacje międzyludzkie.

"Kariera Nikodema Dyzmy" (1980) - adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, opowiada o człowieku, który chcąc osiągnąć sukces i zysk, potrafi manipulować otoczeniem oraz kłamać. "Jan Serce" (1982) - historia nadwrażliwego czterdziestolatka, pracownika kanałów warszawskich, który poszukuje prawdziwej miłości.

"Alternatywy 4" (1986) - satyryczny serial ukazujący fikcyjną rzeczywistość kraju, w którym rządzą biurokracja i absurd. To krytyczne spojrzenie na system PRL-u, ukazujące absurdalne sytuacje codzienności.

"Zmiennicy" (1987) - opowiada o dziewczynie, która w przebraniu mężczyzny zatrudnia się jako taksówkarz.

"Tulipan" (1987) - kryminalna opowieść o mężczyźnie, który oszukiwał i uwodził kobiety. Serial oparty jest na prawdziwych zdarzeniach, których dokonał Jerzy Kalibabka uchodzący za Casanovę.

"W labiryncie" (1988) - pierwsza polska telenowela, opowiadająca o losach młodej kobiety, której narzeczony umiera, a ona zaczyna pracować w Pracowni Farmakodynamiki Instytutu Farmakologii Klinicznej i zostaje świadkiem wielu intryg.

Punktacja:

15 poprawnych odpowiedzi: Mistrz PRL-owskiego serialu!

10-14 poprawnych odpowiedzi: Znasz się na rzeczy!

5-9 poprawne odpowiedzi: Czas na nadrobienie zaległości!

0-4 poprawnych odpowiedzi: Masz przed sobą długie wieczory z klasyką!

Dla młodzieży ten quiz może być wyzwaniem, ale to świetna okazja, aby odkryć kultowe seriale PRL-u i poznać kawałek historii polskiej telewizji! QUIZ PRL. Jak dobrze znasz seriale PRL? Komplet punktów tylko dla prawdziwych znawców!

QUIZ PRL. Jak dobrze znasz seriale PRL? Komplet punktów jest nieosiągalny

Pytanie 1 z 15
Jak miał na imię porucznik Borewicz:
Bronisław Cieślak nie żyje. Bohater 07 zgłoś się zmagał się z chorobą
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze