Praca zdalna-więcej korzyści czy strat?

i

Autor: canva.com Praca zdalna-więcej korzyści czy strat?

Rekrutacja zdalna. Jak ją przeprowadzić?

2021-10-26 4:24

Czasy, kiedy kandydat na pracownika sam przychodził do biura na rozmowę kwalifikacyjną powoli odchodzą do lamusa. Pandemia koronawirusa i lockdown wymusiły na rynku pracy nagłe i rewolucyjne zmiany. Chociaż na horyzoncie coraz wyraźniejszy jest koniec pandemii, to powrót do „normalności” i skostniałych procedur z minionych dziesięcioleci, jest już praktycznie niemożliwy a wprowadzone rok temu doraźnie nowości to dziś już status quo. Jak więc rekrutować, kiedy całe życie toczy się przed ekranami?

Kiedyś rekrutacja była prosta. Wystarczyło opublikować ogłoszenie o wakacie, a pracownicy sami posłusznie nadciągali do biura potencjalnego pracodawcy na rozmowę kwalifikacyjną. Ubiegły rok doprowadził jednak do nagłych i błyskawicznie wdrożonych zmian. Niemal cały proces rekrutacji przeniósł się do cyberprzestrzeni. Jak nadążyć za przechodzącym rewolucję procesem rekrutacji? Tłumaczymy.

Rekrutacja zdalna – co trzeba wiedzieć

Historię życia zawodowego możemy już z czystym sumieniem dzielić na okresy przed i po wybuchu pandemii koronawirusa. Metody, które jeszcze półtora roku temu były egzotyczną ciekawostką, spotykaną głównie w branży IT, dziś stają się standardem w niemal każdej gałęzi gospodarki - od produkcji, po zarządzanie. Podczas gdy obecni pracownicy poszli na pracę zdalną, ich nowych kolegów lub zastępców również poszukuje się zdalnie. Na znaczeniu zyskały rekrutacja online i wideokonferencje. Już w kwietniu 2020 r. "Super Biznes" zwracał uwagę, że blisko połowa ogłoszeń o pracę była oznaczona tagiem ”rekrutacja zdalna”. Jak wynika z opublikowanych w czerwcu 2021 r. danych Devire, od momentu wybuchu pandemii spotkania face-to-face odeszły do lamusa, choć jeszcze czasami kandydaci otrzymują zaproszenia do biura. Obecnie jednak 95% rekrutacji jest przeprowadzanych w pełni zdalnie.

Rekrutacja zdalna – jakie problemy się pojawiają

Przewagi takiej metody są oczywiste. Cyfrowa rekrutacja jest przede wszystkim dużo szybsza - zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata. Ten drugi nie musi ze względu na spotkanie reorganizować całęgo dnia, czy brać wolnego. Wystarczy mu kilkadziesiąt minut spokoju i dowolne urządzenie z kamerą, podłączone do internetu. Z drugiej strony, zdalna rekrutacja wymaga rozwiązywania problemów "nieznanych w innych systemach". Do rangi anegdot przeszły już historie o problemach technicznych i figlach, które płata sprzęt czy niestabilne łącze internetowe. Specjaliści od HR skarżą się także na to, że trudniej jest ocenić zachowanie kandydata i mowę ciała.

Jak zwykle, w przypadku nagłej rewolucji technologicznej, wyraźniejsza staje się przepaść pokoleniowa. Starsze osoby, które mają mniejszą świadomość technologiczną, w ciągu ostatnich miesięcy znalazły się nad przepaścią i koniecznością natychmiastowego nadrobienia cyfrowych zaległości.

Co jest potrzebne do rekrutacji zdalnej

Podstawowe narzędzia do rekrutacji zdalnej to łącze internetowe, oraz dowolne urządzenie z kamerą i możliwością zainstalowania odpowiedniego komunikatora. Może to być nawet w miarę współczesny telefon komórkowy, chociaż oczywiście najlepiej sprawdzi się stabilnie działający komputer. Do rozmowy wideo można wykorzystać gotowe programy, takie jak Skype, Zoom Google Meet czy Microsoft Teams. Niektóre firmy zlecają zaprogramowanie własnych platform komunikacji, a wiele serwisów z ogłoszeniami o pracę udostępnia własne narzędzia, dzięki czemu niemal cały proces rekrutacji może od momentu wystawienia ogłoszenia, do rozmów z kandydatami, może odbywać się za ich pośrednictwem. Z perspektywy rozmówców, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu kamery oraz przygotowaniu miejsca rozmowy, tak by odpowiednio się zaprezentować, oraz uniknąć kompromitujących wpadek, które przez ostatni rok mogliśmy podziwiać w serwisach z memami.’

RAMKA

Jak przygotować się do zdalnej rozmowy rekrutacyjnej

  • - Przygotuj pomieszczenie i zadbaj o przyzwoite i neutralne tło. Upewnij się, czy w kamerze nie będą widoczne niewłaściwe elementy
  • - Przygotuj i przetestuj sprzęt, z którego będziesz korzystać
  • - Sprawdź jakość połączenia i obrazu. Upewnij się, że internet, z którego korzystasz  nie będzie zrywać połączenia lub powodować lagów
  •  - Zadbaj o to, żeby nikt nie rozpraszał cię w trakcie spotkania
  • - Otwórz na komputerze aplikację kandydata oraz wszystkie inne dokumenty, które mogą być potrzebne
  • - Pilnuj terminów. Podczas spotkania online nikt nie będzie cierpliwie czekał pod drzwiami. Jeżeli nie możesz połączyć się o umówionej porze, z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuj o tym swojego rozmówcę.
  •  - W razie sytuacji awaryjnej, pamiętaj gdzie znajdują się przyciski wyłączenia mikrofonu i kamery

/RAMKA

UWAGA! Przed rozmową, poproś kandydata lub kandydatkę, aby również zadbał o odpowiednią jakość połączenia. Ciągłość transmisji zależy od obu uczestników!

A co po rekrutacji? Zdalny onboarding

W niektórych przypadkach, zatrudnionego „przez kamerkę” pracownika niedługo zobaczymy w firmie. Coraz częściej jednak, po zdalnej rekrutacji nowe aktywa zostaną skierowane do równie zdalnej pracy. W efekcie, firma staje przed kolejnym wyzwaniem, którym jest przeszkolenie i wdrożenie nowego nabytku „na odległość”. Działa to w obie strony. Po pierwsze, należy pracownikowi udostępnić niezbędne narzędzi i przekazać wiedzę. Po drugie, należy być przygotowanym na pytania z jego strony, oraz być gotowym do udzielenia mu pomocy. Spójna komunikacja, przekazywanie wiedzy poprzez onboarding oraz szkolenia – to tylko niektóre ze zjawisk, które przechodzą na stałe do świata cyfrowego.

 maal

Wpadki nauczycieli na zdalnym nauczaniu. Papierosy, wódka, upadek księdza
Sonda
Wolisz pracować zdalnie, czy w biurze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze