Resort finansów planuje cyfrową rewolucję w fiskusie. Sprawy załatwisz w e-Urzędzie Skarbowym!

2020-08-04 10:28 Monika Szaniawska
Rusza czas rozliczania z fiskusem
Autor: pixabay Rusza czas rozliczania z fiskusem

Resort finansów planuje uruchomić e-urząd skarbowy! Stan rozliczeń podatkowych i ich historię oraz informacje o mandatach będzie można sprawdzić bez wychodzenia z domu. Program budowy e-Urzędu Skarbowego ruszył w czerwcu 2019 roku. Zobacz, kiedy system online będzie gotowy.

Niebawem nie będziemy musieli osobiście udawać się do urzędu skarbowego, by składać wnioski lub dokumenty, a większość spraw załatwimy za pomocą urządzenia mobilnego i internetu. To też obiecuje Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, który zapowiada wprowadzenie usług fiskusa przez internet. E-Urząd Skarbowy ma pozwolić m.in. na sprawdzenie online stanu rozliczeń podatkowych i ich historii. Wśród usług przeznaczonych dla osób fizycznych, które pojawią się w e-Urzędzie Skarbowym, jest prezentacja on-line informacji o mandatach wystawianych przez policję. W sytuacji, kiedy mandat nie będzie opłacony, podatnik będzie mógł skorzystać z przycisku "opłać online" i uregulować należność. 

ZOBACZ TEŻ: Rabaty na zakupy. E-sklepy odkryły na nowo programy lojalnościowe

"Intensywnie pracujemy nad udostępnieniem kompleksowej obsługi podatnika w przestrzeni wirtualnej, w tzw. e-urzędzie skarbowym, dzięki któremu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe na styku z fiskusem sprzed swojego komputera, czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu" - powiedział Koch w rozmowie z PAP. 

Program budowy e-Urzędu Skarbowego ruszył w czerwcu 2019 r. Pierwsza usługa w ramach e-Urzędu Skarbowego weszła w życie 1 stycznia 2020 roku - była to możliwość wysłania w formie elektronicznej do urzędu skarbowego informacji o dokonaniu przelewu na rachunek spoza Wykazu podatników VAT. Zakończenie wdrażania programu ma nastąpić w 2022 roku. W styczniu Przemysław Koch poinformował, że poszczególne usługi w ramach e-Urzędu Skarbowego będą wdrażane stopniowo. Portal będzie powoli rósł, oferując coraz bardziej kompleksową obsługę podatników Transformacja cyfrowa została zrealizowana dzięki budowie wewnętrznego zespołu, złożonego zarówno z ekspertów resortu, jak i zewnętrznych specjalistów.

SPRAWDŹ TAKŻE: Brexit a studia w Wielkiej Brytanii. Jakie kierunki wybierają Polacy?

Najnowsze