Restauratorzy nie muszą płacić kar za łamanie obostrzeń! Ważna decyzja

2021-07-22 11:28
Restauracja
Autor: www.pixabay.com

Na restauratora nałożono trzy kary pieniężne po 10 tysięcy złotych każda. Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Wojewódzki Inspektor Sanitarny wstrzymał te decyzje - poinformowało Biuro Rzecznika MŚP.

Jak czytamy w komunikacie, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił udział na prawach przysługujących prokuratorowi w trzech postępowaniach. Chodzi o decyzje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łukowie z kwietnia 2021 r., które wydano wobec przedsiębiorcy prowadzącego restaurację w okolicznej miejscowości.

"Rzecznik MŚP zakwestionował wymierzenie restauratorowi administracyjnych kar pieniężnych w kwocie po 10 tys. zł każda, czyli łącznie 30 tys. zł, będącej konsekwencją kontroli przeprowadzonej w obiekcie w styczniu i lutym 2021 r. W decyzjach wskazano na naruszenia obowiązku przygotowania i podawania posiłków i napojów klientom lokalu - bezpośrednio, powołując się na zagrożenie życia lub zdrowia gości w kontrolowanym miejscu m.in. w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - wyjaśniono w komunikacie.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Dodano, że "Rzecznik MŚP w maju 2021 r. wniósł o wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji do czasu ukończenia postępowania odwoławczego oraz o uchylenie zaskarżonych decyzji w całości i umorzenie postępowania".

- Organ nie może powoływać się w swojej decyzji do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia w kontrolowanym obiekcie, tym bardziej iż w żaden sposób nie udowodnił, że w dniu prowadzonej kontroli personel obsługujący klientów był nosicielem SARS-COV2, a jest to elementarną przesłanką, by móc w ogóle mówić o tego typu zagrożeniu - powiedział cytowany w komunikacie dr n. pr. Marek Woch, Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jak podało Biuro Rzecznika MŚP, w wyniku interwencji wstrzymano natychmiastowe wykonania decyzji, a 6 lipca sanepid zakończył postępowania wobec przedsiębiorcy.

- Kolejna sprawa zakończona sukcesem. Mały kamyczek w ratowaniu polskiego biznesu. W tym przypadku, jak i pewnie wielu innych postępowaniach, niezwłoczne wstrzymanie decyzji, jest konieczne, ponieważ pogłębia bardzo trudną sytuację, w której tkwią przedsiębiorcy oraz ich pracownicy w związku z wielomiesięcznymi utrudnieniami w prowadzeniu działalności i możliwości pracy. Walczymy o każdy taki przypadek i czekamy jeszcze na decyzje odnoście nałożonych bardzo wysokich kar pieniężnych - powiedział cytowany w komunikacie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Planujesz kupić mieszkanie? Deweloperzy nie nadążają za popytem

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE