Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Rewolucja w emeryturach i zasiłkach. Zmiany w wypłatach świadczeń i rozliczeniach składek

2020-10-06 11:40

Rewolucja w emeryturach i zasiłkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejdzie wielkie zmiany. ZUS w ciągu trzech lat dokona przekształcenia, które zakłada m.in. automatyzację rozliczeń z płatnikami, co pozwoli na zdjęcie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązku opłacania i rozliczania np. składek pracowniczych.

Wielkie zmiany w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi prace zmierzające do wdrożenia strategii na najbliższe trzy lata, w której m.in. przewidywana jest automatyzacja rozliczeń z płatnikami, co pozwoli na zdjęcie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązku opłacania i rozliczania np. składek pracowniczych. - To oznacza znaczącą redukcję sprawozdawczości i biurokracji płatników, odciąży pracodawców oraz przyspieszy wydawanie emerytur – mówiła w radiowej Jedynce prezes ZUS Gertruda Uścińska.

ZOABCZ TAKŻE: Ogromny spadek emerytur! Setki tysięcy Polaków dostaną niższą emeryturę

Składanie kluczowych dokumentów może już niebawem przypominać akceptację deklaracji dla osób fizycznych. Jeśli takie rozwiązania faktycznie wejdą w życie, może to znacząco ułatwić pracę firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorstw, które nie mają działów odpowiedzialnych za tego typu działania - podaje serwis money.pl. Potwierdza to prof. Uścińska, która wyjaśniała, że w ZUS stanie się "swoistym biurem rachunkowym dla płatników składek, których jest obecnie ponad 2,7 miliona, ułatwiając im prowadzenie działalności, bo przejmie całą prowadzoną przez nich buchalterię".

-  My wyliczymy składki, a oni tylko to sprawdzą i to na pewno przeniesie się na sprawność obsługi świadczeń, także tych zasiłkowych – dodaje prezes ZUS.

Super Biznes 5 X
Super Biznes 5 X

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze