Rodzinne Ogrody Działkowe

i

Autor: GettyImages Niewielki ogród w mieście w czasach pandemii stał się towarem bardzo pożądanym

ROD-y wracają do łask! Miasta rozważają budowę nowych ogródków działkowych

2021-04-05 11:21

Rodzinne Ogródki Działkowe, czyli w skrócie ROD-y, przeżywają właśnie swój kolejny rozkwit. Z powodu pandemii koronawirusa, ta polska pozostałość po poprzednim ustroju, znowu zyskuje na popularności. Ludzie ograbieni z możliwości wyjazdu na wakacje, coraz chętniej rozglądają się za możliwością nabycia działki. W związku z tym trendem, miasta rozważają stworzenie w swoich granicach nowych ogródków działkowych.

Przez ostatnie lata władze miast w naszym kraju sukcesywnie pozbywały się ze swoich terenów kolejnych Ogródków Działkowych, często przeznaczając je pod bardziej lukratywne inwestycje, takie jak osiedla mieszkaniowe, biurowce, czy markety. Teraz jednak ten trend uległ nagłej zmianie. Wszystko przez przeciągającą się, już ponad roczną, walkę z koronawirusem COVID-19. Pandemia nadal ma się w najlepsze, co powoduje iż opcje wypoczynku, czy wyjazdu na wakacje są mocno ograniczone. W związku z tym na popularności kolejny raz zyskują Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD-y).  

Czytaj też: Czternaste emerytury nie dla każdego! Rząd pominie część emerytów

Mieszkańcy miast masowo zaczęli interesować się możliwością nabyć swojego własnego ogródka typu ROD. Ten trend zauważył m.in. prezydent Zielonej Góry, który w mediach społecznościowych zapytał się, czy ludzie byliby chętni na  nowe ogródki działkowe. Odpowiedź zaskoczyła wszystkich. Zielonogórzanie masowo zaczęli zgłaszać się do miasta o możliwość nabycia ogródka działkowego. W związku z tym miasto przeznaczyło 25 ha ziemi, pod budowę nowych ROD-ów, powstanie ich tam 500.  

Polska: Nowe ogródki działkowe typu ROD powstają już w wielu miastach w kraju

Podobną sytuację możemy zaobserwować również w Gnieźnie, gdzie miasto postanowiło zbudować 150 nowych rodów, każdy po 300 mkw. powierzchni. Anna Dzionek, rzecznik prezydenta Gniezna powiedziała, że prezydent miasta, Tomasz Budasz osobiście podjął taką decyzję, jednak nadal nie jest znany termin jej realizacji. W obu miastach jest to precedensowa sytuacja, gdyż władze nie powiększały terenów przeznaczonych pod RODY-y od przynajmniej kilkunastu lat. Przyznawaniem nowych ogródków działkowych będzie zajmował się Polski Związek Działkowców. 

Zobacz również: Zmarł gwiazdor "Korony królów" Wiesław Wójcik

Jednym z niewielu miast w kraju, które już wcześniej zdecydowało się na przeznaczenie nowych terenów pod ROD-y, jest Poznań, gdzie nadal trwa budowa 75 ogródków. W stolicy działku ROD także cieszą się olbrzymią popularnością, szczególnie te zlokalizowane przy parku Kępa Potocka oraz na warszawskim Bemowie. Duża ilość chętnych spowodowała, że ceny ogródków działkowych wystrzeliły mocno w górę.  

Rodzinne Ogródki działkowe nie schodzą w tym momencie poniżej 20 tys. zł w mniejszych miejscowościach do nawet 60 tys. zł w dużych miastach. Jeżeli lokalizacja jest dogodna i jest do nich łatwy dojazd, ROD-y potrafią mieć również znacznie wyższą cenę. 

Tarnów - podpalił mieszkanie i skoczył z 9 piętra
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze