
Decyzja RPP: Stopy procentowe bez zmian
Na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie – podał polski bank centralny. Ta decyzja, choć oczekiwana przez wielu analityków, ma realny wpływ na sytuację ekonomiczną w kraju.
Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. To kluczowy wskaźnik, który wpływa na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach komercyjnych.
Szczegółowe stawki procentowe
Decyzja RPP obejmuje również inne stopy procentowe, które pozostają na niezmienionym poziomie:
* Stopa lombardowa została utrzymana na poziomie 6,25 proc. w skali rocznej
* Stopa depozytowa wynosi nadal 5,25 proc.
* Stopa redyskontowa weksli - 5,8 proc.
* Stopa dyskontowa - 5,85 proc. w skali rocznej.
Utrzymanie tych stóp procentowych ma na celu stabilizację sytuacji na rynku finansowym i kontrolę inflacji.
Ostatnia zmiana stóp procentowych
Warto przypomnieć, że RPP ostatni raz dokonała zmiany stóp procentowych w październiku 2023 r. Obniżyła wówczas stopy NBP o 25 pkt. bazowych do obecnego poziomu. Ta decyzja była podyktowana potrzebą wsparcia gospodarki w obliczu spowalniającego wzrostu gospodarczego i spadającej inflacji.
Komentarze ekspertów
Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest zgodna z oczekiwaniami rynku. W najbliższych miesiącach kluczowe będzie obserwowanie inflacji i tempa wzrostu gospodarczego. Jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, RPP może być zmuszona do podwyższenia stóp procentowych" – komentuje dr Jan Kowalski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Z kolei Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan ocenił, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostanie bierna w kwestii stóp procentowych zapewne przez jeszcze dwa, maksymalnie trzy miesiące. Dodał, że za ewentualną redukcją mogą przemawiać wybory prezydenckie. - Obniżka stóp dałaby argument dla obecnie rządzących, który potwierdzałby, że gospodarczo radzimy sobie całkiem nieźle" - wskazał ekonomista.
Zdaniem ekonomisty Santander Bank Polska Marcina Luzińskiego, decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami. Jego zdaniem pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi w lipcu . Ekspert zwrócił uwagę, że marcowa projekcja inflacji zakłada niższe tempo wzrostu cen niż wynikało to z projekcji z listopada.