Rząd ogranicza rozwody. Bajońskie sumy za rozstanie

i

Autor: shutterstock

Rząd ogranicza rozwody. Bajońskie sumy za rozstanie

2021-11-17 12:15

Rząd ma pomysł jak ograniczyć liczbę rozwodów i zachęcić małżeństwa do naprawiania relacji, zamiast rozstawania się. Ministerstwo Sprawiedliwości chce znowelizować kodeks rodzinny. W efekcie, procesy rozwodowe mają być dłuższe i droższe. Resort przekonuje, że realizuje konstytucyjny zapis "umacniania więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami”.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje spore zmiany w kodeksie rodzinnym. Jak przekonuje resort, wszystko aby ratować polskie rodziny. Zmiany w kodeksie mają sprawić, że wzięcie rozwodu będzie trudniejsze, proces ma być dłuższy a wszystko ma kosztować więcej. Zdaniem polityków, perspektywa wydania większych pieniędzy na procedury rozwodowe ma zniechęcić rozpadające się małżeństwa przed radykalnymi krokami. Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu noweli przekonuje, że „Polski system prawny otacza opieką instytucje małżeństwa. Małżeństwo wciąż pozostaje w Polsce ważną instytucją społeczną”. Nowe przepisy mają także usprawnić postępowanie w sprawach o rozwód lub o separację, wprowadzając rozwiązania mające ograniczyć instytucje wpływające w istotny sposób na czas trwania tych postępowań.

Miłość po polsku KOSZTUJE. Tyle płacimy za ślub, rozwód i alimenty

Rozwód a podział opieki nad dziećmi

Co się zmieni? Kiedy o rozwód wystąpi małżeństwo z małymi dziećmi, w pierwszej kolejności rozpocznie się postępowanie informacyjne. Sędzia lub referendarz sądowy poinformuje małżonków o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa”. Postępowanie informacyjne będzie obowiązkowe i będzie trwać minimum miesiąc. Bez udziału w postępowaniu informacyjnym, wniosek rozwodowy nie będzie rozpatrywany. Jak tłumaczy resort, ten etap ma dać stronom szansę na pojednanie się i zrezygnowanie z rozwodu lub separacji. Dodatkowo mają zostać wprowadzone darmowe mediacje dla małżonków, które potrwają od trzech do sześciu miesięcy.

Ile podrożeją rozwody? Obecnie opłaty wynoszą ok. 600 zł, a połowa tego i tak wraca do stron w przypadku braku orzeknięcia winy. Po nowelizacji zwrot będzie możliwy tylko jeśli dojdzie do separacji. Resort obliczył, że na tej zmianie budżet zyska 9,5 mln zł miesięcznie.

Sonda
Przyjaźń po rozwodzie. To możliwe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze