Tusk może otwierać szampana! Jego plan nareszcie się powiódł

i

Autor: AP

Tusk ujawnia szczegóły

Bon energetyczny dla nielicznych. Jakie są progi dochodowe w bonie energetycznym?

2024-04-17 8:17

W projektowanej ustawie o bonie energetycznym mają się znaleźć przepisy, na mocy których w II połowie 2024 r. będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh – wynika z opublikowanej we wtorek informacji z wykazu prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów.

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronach Kancelarii Premiera, pojawiła się informacja o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W projekcie ustawy zawarto przepisy przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej za energie elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Cena ta obowiązywać będzie w drugiej połowie 2024 r. i ma być ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty – czytamy w informacji.

Obecnie obowiązująca cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy – za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Dla kogo świadczenie?

Kancelaria Premiera poinformowała, że w proponowanym brzmieniu przepisów ustawy bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak wyjaśniono, beneficjentami bonu energetycznego będą nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach. Będą to także tzw. „odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej" oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego. Dodano, że dotyczyć to będzie w szczególności odbiorców „wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej”.

 – Przyjęte kryteria dochodowe bonu energetycznego pozwolą w drugiej połowie 2024 roku objąć wsparciem różne grupy beneficjentów, którzy z różnych przyczyn mają trudności w pokrywaniu rachunków za energię elektryczną. Jak w przypadku dodatku osłonowego, bonem energetycznym zostaną objęci emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze – czytamy w informacji.

Ile TO kosztowało w PRL i latach 90-tych? Pamiętasz te ceny?

Pytanie 1 z 8
Zacznijmy od produktu, bez którego - niestety - często ciężko było znieść rzeczywistość PRL. Ile kosztowało w sklepie 0,5 litra czystej wódki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze