Nowe zakazy wykończą przedsiębiorców. Rząd zabija gospodarkę!

i

Autor: Shutterstock

Rząd ZABIJA gospodarkę! Zamknięta gastronomia i wielki kryzys

2020-10-23 13:26

Premier ogłosił kolejne obostrzenia. Zgodnie z doniesieniami czeka nas kolejny lockdown. Stacjonarna gastronomia będzie zamknięta, podobnie jak siłownie. Co więcej, młodzież i seniorzy będą mieli ograniczoną swobodę opuszczania domu. Skutki tych decyzji mogą być katastrofalne.

- Gdyby wprowadzane obecnie obostrzenia nie zadziałały, jeśli będzie konieczny głęboki lockdown, trzeba będzie się na ten krok zdecydować - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Polska gastronomia jeszcze nie podniosła się po stratach poniesionych po pierwszym lockdownie, a już czeka na nią kolejny cios. Rząd bowiem planuje kolejne obostrzenia, a od poniedziałku całkowite zamknięcie pubów i restauracji. Dozwolona będzie tylko sprzedaż na wynos.

- Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak, jak dotychczas. Będą mogły wydawać jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, ograniczenie może zostać przedłużone, "jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła".

Nowe ograniczenia dotyczą także seniorów, którzy nie będą mogli wychodzić z domu oraz młodzież do 16. roku życia, która będzie mogła przebywać poza domem tylko w godz. 9-15 i to w obecności osoby dorosłej. Takie decyzje zwiastują wielki kryzys gospodarczy, a Polaków czeka bieda i bezrobocie.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu 2020. Czy w ten weekend przestawiamy zegarki?

Gastronomia jest w totalnej zapaści. Ten sektor usługowy od początku pandemii miał się źle, teraz ma być jeszcze gorzej. Nowe obostrzenia tylko pogłębia ciężką sytuację finansową. Wcześniej rząd ogłosił, że puby i restauracje mogą być czynne tylko do 21, a zajęty może być tylko co drugi stolik. Od soboty otwarte mogą pozostać tylko te lokale, w których jedzenie będzie serwowane na wynos. Zamknięcie restauracji i pubów spowoduje falę bankructw przedsiębiorstw i masowych zwolnień. Według wielu, rząd nawet nie przedstawił danych, które mógłby wskazywać, że zamknięcie gastronomii jest konieczne.

Dopiero co Polska Izba Hotelarzy oraz Izba Północna Gospodarcza złożyły w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii petycję, w której postulują ratowanie sektora przed masowymi bankructwami, a za chwilę czeka ich kolejna walka o przetrwanie. Jeszcze nie wiadomo, jakie propozycje na ratowanie branży przedstawi rząd. Pewne jest natomiast, że wielu przedsiębiorców może nie udźwignąć skutków kolejnego lockdownu.

Rząd ma dziś ogłosić także kolejne zakazy dla seniorów. Prawdopodobnie nie będą oni mogli opuszczać swojego domu. Z kolei młodzież do 16 r. życia będzie mogła przebywać poza domem tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Obowiązywać będzie również zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Kolejne obostrzenia mają dotyczyć szkół - klasy podstawowe od IV w górę maja przejść na nauczanie zdalne. Konferencja prasowa premiera Morawieckiego podsumowująca ustalenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbędzie się w piątek o godzinie 11.

SPRAWDŹ TAKŻE: Polacy masowo idą na zwolnienia lekarskie. Powodem koronawirus?

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze