Sadownicy liczą na Senat

i

Autor: Materiały Promocyjne

Sadownicy liczą na Senat

2019-07-29 0:36

W najbliższą środę (31 lipca) ustawa dot. tzw. matrycy VAT ma trafić do Senatu, dzień wcześniej zostanie rozpatrzona przez senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych. Polscy sadownicy i producenci napojów owocowych liczą, że senatorzy zagłosują za ustawą w obecnym kształcie, przyjętym przez Sejm z poprawkami Komisji Finansów Publicznych. To pozwoli uchronić branżę przed szeregiem niekorzystnych skutków, w tym m.in. spadkiem zapotrzebowania na ok. 150 tys. ton owoców, głównie jabłek.

Ustawa, która miała na celu uporządkowanie stawek matrycy VAT, zmierza do decydującego finału. Najwięcej kontrowersji jak dotąd budziły zapisy dotyczące podatku na napoje owocowe zawierające minimum 20% soku z owoców. Ministerstwo Finansów, które było autorem pierwotnej ustawy, chciało na nie nałożyć najwyższy, 23% VAT. To oznaczałoby wzrost stawki aż o 18 pkt procentowych, gdyż napoje owocowe, obok soków 100% i nektarów, były dotąd opodatkowane 5% podatkiem.

podatek VAT

i

Autor: Materiały prasowe podatek VAT
podatek VAT na soki

i

Autor: Materiały własne

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, przed przerwą wakacyjną, odbyło się trzecie czytanie projektu. Zwieńczenie prac nad matrycą jeszcze kilka tygodni temu, nie było jednak przesądzone. Przypomnijmy, że w marcu br. projekt trafił do Sejmu, ale nieoczekiwanie przed głosowaniem o odrzucenie go w pierwszy czytaniu, został zdjęty z posiedzenia, za sprawą prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Na jakiś czas zawieszono więc dalsze prace nad projektem, po czym na początku lipca powrócono do głosowania. Ostatecznie, po poprawkach wniesionych przez posłów sejmowej Komisji Finansów Publicznych (przywrócono m.in. zapis o stawce 5% na napoje owocowe), projekt został przyjęty i skierowany do izby wyższej. 

podatek VAT na soki

i

Autor: Materiały własne

O kształcie matrycy VAT będą teraz decydowali przedstawiciele Senatu. Polscy sadownicy liczą, że ustawa zostanie przegłosowana już bez dalszych poprawek i zostanie w tym kształcie podpisana przez Prezydenta. To pozwoli uchronić rynek przed zapaścią i umożliwi dalszy rozwój produktów na bazie soku z owoców. Jak podkreślają przedstawiciele producentów, zrzeszonych w Krajowej Unii Producentów Soków, zyskają także sami konsumenci.

Sadownicy liczą na Senat
Julian Pawlak, prezes KUPS

– Preferencyjny VAT na napoje owocowe pokazuje, jak państwo może wspierać konsumentów. Uważamy, że decyzja Komisji Finansów Publicznych o zachowaniu obecnej stawki jest pragmatyczna i bardzo dobra dla rynku. Posłowie mogą nią uratować sadowników przed problemami, ale również utrzymać instrument, który pozytywnie wpływa na rozwój branży i polskich firm – mówił Julian Pawlak, prezes KUPS, dla „Super Expressu”, komentując poprawkę utrzymującą 5% VAT na napoje.

Utrzymanie preferencji dla napojów owocowych zostało pozytywnie odebrane także przez przedsiębiorców. – To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników – oceniła Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Jak pokazały wyniki ostatniego sondażu pt. „Stawki podatkowe w opinii Polaków”, przeprowadzonego na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, na zlecenie „Super Expressu”, to rozwiązanie zadowala konsumentów. Polacy opowiedzieli się w nim przeciw rządowemu pomysłowi podniesienia podatku na napoje owocowe. Aż 65 proc. wypowiedziało się negatywnie wobec planów podniesienia niektórych stawek VAT (aż 40 proc. oceniło to zdecydowanie negatywnie, a 25 proc. raczej negatywnie). Tym samym polscy konsumenci dali jasny sygnał rządzącym, że nie chcą podwyżek.

Sadownicy liczą, że Senat nie będzie powracał do kwestii, które budziły tyle emocji i utrzyma korzystne dla nich rozwiązania przyjęte po poprawkach w matrycy VAT. Producenci są dobrej myśli, pamiętając słowa wicemarszałek Marii Koc, która podsumowując kwietniową konferencję w Senacie pt. „Patriotyzm konsumencki w budowaniu silnej Polski”, mówiła: – Polska żywność jest dobra jakościowo i smaczna. Dlatego należy wspierać polskich rolników i producentów. To jest wspólny interes nas wszystkich.

podatek VAT na soki

i

Autor: Materiały własne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze