Budowa Nord Stream2

i

Autor: materiały prasowe Budowa Nord Stream2

Skandal! Niemcy z Rosjanami chcą ominąć sankcje i dokończyć Nord Stream 2

2022-02-20 18:39

Fundacja Stiftung Klimaschutz, powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, by zajmować się „ochroną klimatu”, w istocie po cichu wspomagać ma uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, znajdującego się na liście potencjalnych sankcji przeciw Rosji – informuje „Welt am Sonntag”.

Fundacja Stiftung Klimaschutz (fundacja ochrony klimatu), oprócz zaangażowania w ochronę przyrody, utworzyła dodatkowo „działalność gospodarczą” w związku z budową gazociągu NS 2. Szczegóły tej działalności nie zostały ujawnione – zaznacza „Welt am Sonntag”. Jak wynika z ustaleń gazety, 23 lipca 2021 r. fundacja nabyła 49 proc. udziałów w spółce MAR Agency GmbH z siedzibą w Rostocku po nieznanej cenie. Przedmiotem działalności Agencji MAR jest eksploatacja statków, udział „w innych spółkach wszelkiego rodzaju” oraz tworzenie i prowadzenie „oddziałów w kraju i za granicą”. Firma jest m.in. brokerem statków, kilka z nich uczestniczyło w pracach przy budowie Nord Stream 2.

Oddanie NS 2 do eksploatacji jest zagrożone od lat sankcjami USA” – przypomina „Welt am Sonntag”. Zgodnie ze swoim statutem, Stiftung Klimaschutz ma zajmować się „przede wszystkim realizacją Nord Stream 2”. Agencja MAR, jako niemiecka firma komercyjna, może prowadzić działalność w związku z gazociągiem „bez obaw o kary za ewentualne naruszenia sankcji”, mając nad sobą rządowy „parasol ochronny”.

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego wychodzą na ląd gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Rosyjska firma od lat jest sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych na terenie tego kraju związkowego. Premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego już drugą kadencję jest Manuela Schwesig (SPD) – orędowniczka NS 2, pozostająca w kontakcie z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem. Schroeder z kolei to ważna osoba w otoczeniu Władimira Putina, stojąca na czele rad nadzorczych firm gazowych i naftowych Nord Stream, Nord Stream 2 i Rosnieft.

Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Najnowsze