ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

Składki ZUS w 2022 roku. Ile zapłacą przedsiębiorcy?

2021-12-29 14:26

Nowy rok 2022 przyniesie mnóstwo zmian w przepisach i rozliczeniach. Od 1 stycznia zmieni się także wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców, która wynika m.in. z składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Ile od nowego roku 2022 będą płacić przedsiębiorcy? Wyjaśniamy.

Ze względu na wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. od nowego roku zmieni się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Jeśli prowadzicie firmę i korzystacie z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności opłacają składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

- Ze względu na wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. od nowego roku zmieni się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Jeśli prowadzicie firmę i korzystacie z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności opłacają składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia - tłumaczy ZUS.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Polski Ład powinien być przesunięty o rok

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, które opłacają składki od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzeni składki w 2022 r. trzeba będzie naliczać od od 3553,20 zł. - Kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku wynosić bowiem będzie 5922 zł - tłumaczy ZUS. Jak wyjaśnia zakład, składki na ubezpieczenia społeczne naliczane od nowych podstaw należy opłacić za styczeń 2022 r. w lutym 2022 r. oraz analogicznie za kolejne miesiące.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze