Rewolucja w kodeksie pracy! Śmieciówki do kosza, nowy tryb pracy. Rząd planuje, Polacy chcą więcej

i

Autor: Andrzej Bęben

Stopa bezrobocia w górę

2020-06-05 16:28

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja 6 proc. To o 0,2 pkt proc. więcej niż kwietniu. Na koniec maja w Polsce bez pracy było 1 mln 11,7 tys. osób.

Epidemia koronawirusa skutkuje kryzysem gospodarczym. W wyniku epidemii wiele miejsc pracy mogło zniknąć. Zminimalizować takie ryzyko miała tzw. tarcza antykryzysowa. Jak wynika z szacunków ministerstwa pracy, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec maja 6 proc. i w porównaniu do kwietnia była o 0,2 pkt proc. wyższa. Dla porównania w kwietniu stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z poziomu 5,4 proc. w marcu. Natomiast w porównaniu z końcem maja 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2020 r. zwiększyła się o 0,6 pkt proc.

Polecane: Tarcza antykryzysowa 4:0 - zabiorą Ci pół pensji?

- Maj cechował dotąd zawsze sezonowy spadek bezrobocia. Światowa pandemia koronawirusa ma jednak wpływ na niemal wszystkie dziedziny życia społecznego, gospodarczego - również na wzrost bezrobocia. Mimo to sytuacja w Polsce jest dzisiaj stosunkowo stabilna, nie obserwujemy gwałtownych wzrostów w tym obszarze. Bez wątpienia mają w tym udział nasze pakiety wsparcia dla przedsiębiorców składające się na tarczę antykryzysową i tarczę finansową, które realnie chronią miejsca pracy - ocenia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak podaje resort, liczba bezrobotnych w końcu maja br. wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia wzrosła o ok. 46 tys. osób, czyli o 4,8 proc. Z danych zawartych w systemie analityczno-raportowym CeSAR wynika, że chociaż łącznie w maju br. w urzędach pracy zarejestrowało się ok. 104 tys. bezrobotnych, to w tym samym czasie wyrejestrowało się ok. 58 tys. osób.

-Liczba osób, które zostały wyrejestrowane z urzędów pracy w związku z rozpoczęciem pracy lub własnej działalności gospodarczej, podjęciem pracy subsydiowanej oraz skierowaniem na staż lub szkolenie wyniosła 45,9 tys. i była wyższa w porównaniu z kwietniem br. o 13,6 tys. osób, czyli 42 proc. To dobra wiadomość - wskazuje Marlena Maląg.

Resort rodziny zwraca też uwagę na wzrost zgłaszanych ofert pracy. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju br. wyniosła 72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc. wyższa niż w kwietniu tego roku.

Polecane: Praca zdalna - czy pracodawca odda Ci pieniądze za sprzęt?

- Wzrost liczby ofert w maju br. miał miejsce we wszystkich województwach. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo, mimo panującej epidemii są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje" - zaznacza Marlena Maląg.

Super Raport 5 VI (goście: Bortniczuk, Migalski)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze