Święto policji. Ile zarabiają policjanci i jaką dostają emeryturę?

2017-07-24 15:15

24 lipca obchodzimy w Polsce święto policji. Mundur od wieków kojarzy się nie tylko z prestiżem i powodem do dumy, ale też z solidnym bytem. Czy w Polsce osoby zatrudnione przez komendy i komisariaty należą do dobrze opłacanej grupy zawodowej? Trzynastka, dodatki za stopień, staż pracy, funkcyjny – to przywileje jakimi cieszą się mundurowi. Z okazji swojego święta policjanci otrzymają premię pieniężną.

Święto policji. Ile zarabiają policjanci?
Od tego roku na konto funkcjonariuszy służb mundurowych wpada średnio o 253 zł miesięcznie więcej, a pracowników cywilnych o 250 zł. To wynik zeszłorocznej zapowiedzi szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. A to nie koniec podwyżek, bo od 2019 r. kolejne trafią do policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz pracowników Biura Ochrony Rządu. Wówczas mundurowi otrzymają średnio 309 zł więcej, a cywile 300 zł.

Zobacz również: Ile dokładamy do mieszkań policjantów? Tysiące złotych!

Według danych z połowy 2015 roku, w policji pracuje 97,2 tys. osób z czego średnia zarobków wynosi 4,5 tys. zł. Z danych komendy głównej policji wynika, że stażysta zarabia 1,608 zł netto (na rękę). Do tego ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Z kolei szeregowy policjant otrzymuje 2,437 zł netto, kontroler ruchu drogowego 3,151 zł netto, detektyw/asystent 3,385 zł netto, kierownik referatu 4,065 zł netto, komendant powiatowy 6,802 zł netto, komendant wojewódzki: 8,807 zł netto, zastępca komendanta głównego 12,474 zł netto i na samym szczycie zarobkowej piramidy jest komendant główny z pensją 14,281 zł netto.

Emerytura już po 25 latach pracy
Ponadto mundurowi mogą liczyć na dodatek za staż pracy, dodatek służbowy/funkcyjny i za stopień. A to nie wszystko. Otrzymują też tzw. trzynastkę, czyli roczną nagrodę w postaci kolejnej pensji. Podobnie jak w przypadku górników, policjanci wcześnie żegnają się ze swoją karierą i to za niemałe pieniądze. Obecnie, by przejść na emeryturę, muszą przepracować minimum 25 lat i ukończyć 55 r.ż. Dotyczy to tych osób, które do służby w policji wstąpiły po 1 stycznia 2013 roku. To i tak nic w porównaniu do osób zatrudnionych przed tą datą – oni mają prawo do przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu jedynie 15 lat. Średnio policyjna emerytura wynosi 3 tys. zł brutto i jest to ok. 40 proc. ostatniej pensji. Ci, którzy jednak pozostaną w czynnej służbie po przepracowanych 15 latach mogę dorobić się emerytury rzędu 75 proc. ostatnich wypłat (nastąpi to po mniej niż 30 latach pracy).

Zobacz koniecznie: Podwyżki dla mundurowych. Sprawdź, kto dostanie najwięcej

- W ubiegłym tygodniu Związek Zawodowy Pracowników Policji podał, że Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zdecydował o przyznaniu nagród dla funkcjonariuszy. 1000 złotych otrzyma łącznie 4 policjantów, a nagrody po 500 zł otrzyma tysiąc pracowników Policji w tym pięćset dla pracowników korpusu służby cywilnej i pięćset dla pracowników nieobjętych mnożnikowym systemem wynagradzania - podał Bankier.pl.

 

Źródło: Superbiz.pl, Bankier.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze