Domowa coca-cola: jak zrobić w domu popularny napój gazowany bez syfonu i bez sodastream

i

Autor: Shutterstock

SZOK! Coca-Cola rezygnuje z plastikowych butelek. Nowe powstaną z papieru i śmieci. Tak będą wyglądać

2021-02-15 12:33

Butelki Coca-Coli przez dziesięciolecia przeszły wiele zmian. Takiej rewolucji jednak jeszcze nie było. Gigant rynku napojów chce raz na zawsze skończyć z etykietą producenta odpadów i stawia na nowe ekologiczne rozwiązania. Coca-Cola eksperymentuje z butelkami z papieru oraz tworzywami stworzonymi ze śmieci. Jak będą wyglądać nowe butelki Coca-Coli?

Coca-Cola planuje rewolucje w opakowaniach. Dotychczasowe butelki, które równie dobrze sprawdzały się jako pojemniki na napoje, jak i kłopotliwe odpady, odejdą do lamusa. Koncern zapowiedział m.in. wprowadzenie nowych butelek, wykonanych ze specjalnego tworzywa rPET, które w całości powstanie z przetworzonego plastiku, czyli po prostu śmieci. To jednak nie wszystko! Prawdopodobnie, obok opakowań z tworzyw sztucznych, Coca-Cola rozlewana będzie do butelek z ... papieru!

Pierwszy rodzaj butelek pilotażowo trafi niedługo na półki sklepów w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza partia do sprzedaży trafić ma jeszcze w lutym. Według przedsiębiorstwa, pozwoli to zmniejszyć produkcję plastiku o 20 proc. W nowych butelkach sprzedawane będą dostępne w USA marki Coke, Diet Coke, Coke Zero Sugar i Coca-Cola Flavors. Pozostałe napoje trafią do nowych butelek latem. 

Na tym Coca-Cola nie kończy poszukiwań nowych, ekologicznych rozwiązań. Wspomniana papierowa butelka jest w fazie prototypu. W stworzeniu nowego opakowania gigantowi pomaga duński startup Paboco.

Cola tylko dla bogatych, jak w PRL-u. Efekt podatku cukrowego.

- Naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy inny rodzaj papieru, a ten prototyp to pierwszy krok na drodze do osiągnięcia tego celu. Papierowa butelka otwiera zupełnie nowy świat możliwości i jesteśmy przekonani, że opakowania papierowe mają do odegrania swoją rolę w przyszłości - mówi Stijn Franssen, menedżer ds. innowacji w dziedzinie opakowań w dziale badań i rozwoju, Coca-Cola EMEA.

Prototyp składa się z papierowej skorupy, wewnątrz której znajduje się zamknięcie i wkładka wykonane w 100% z przetworzonego plastiku. Następnym krokiem, jak mówi Franssen, jest stworzenie papierowej butelki bez plastikowej wkładki.

Zespół Franssena prowadzi szeroko zakrojone testy laboratoryjne w brukselskim centrum badawczo-rozwojowym The Coca-Cola Company, aby ocenić, jak papierowa butelka chroni swoją zawartość podczas przechowywania w lodówce i w innych sytuacjach.

Jak wygląda papierowa Coca-Cola? Możecie zobaczyć poniżej.

Coca Cola - nowa papierowa butelka

i

Autor: The Coca-Cola Co./YOUTUBE.COM Coca Cola - nowa papierowa butelka

Koncepcja papierowej butelki to element strategii Świat bez odpadów, polegającej  recyklingu każdej butelki lub puszki n do 2030 r., przy znacznym ograniczeniu zużycia pierwotnych materiałów i stosowaniu wyłącznie materiałów w 100% nadających się do recyklingu.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze