Za spowodowanie  wypadku czy kolizji mandat wyniesie 1,5 tys. zł

i

Autor: Policja Za spowodowanie wypadku czy kolizji mandat wyniesie 1,5 tys. zł

Szykują drakońskie mandaty dla piratów drogowych

2021-10-28 12:56

Sejm zajmuje się nowelą ustawy o kodeksie drogowym. Nowelizacja przewiduje między innymi: podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. do 30 tys. zł, wyższe kary dla prowadzących po alkoholu, możliwości zasądzenia renty dla najbliższych ofiar wypadku i kasowanie punktów karnych dopiero po upływie dwóch lat od zapłaty grzywny. Nowe przepisy mają obowiązywać od stycznia 2022 r.

Komisja Infrastruktury przyjęła zmiany w kodeksie drogowym i w czwartek lub piątek nowym, surowszym prawem zająć się ma Sejm - przypomina "Rzeczpospolita". Jeżeli posłowie przyjmą nowelizację, przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Czytaj także: Ceny paliw oszaleją na Wszystkich Świętych. Benzyna po 7 zł?

Jak czytamy na portalu money.pl, surowo karane będą przewiny kierowców wobec pieszych. Mandat wysokości 1,5 tys. zł będzie się należał np. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych czy omijanie pojazdu ustępującego pieszym na przejściu, jazda po chodniku. Jeśli w ciągu dwóch lat po ukaraniu to się powtórzy, mandat wzrośnie już do 3 tys. zł.

Rekordowe mandaty dla kierowców| ESKA XD - Prosto z salonu #22

Z kolei wjeżdżanie na przejazd kolejowy mimo opuszczonych lub opuszczających się zapór ma kosztować 2 tys. zł. Nowością będzie także podwójne karanie recydywistów. Jeżeli kierowca, który w ciągu dwóch lat dopuści się ponownego złamania przepisów, będzie obciążony dwukrotną wartością mandatu. Składki OC będą uzależnione od mandatów i punktów karnych. 

Wartość strat związanych ze zdarzeniami drogowymi wyniosła 2,7 proc. PKB, szacuje się je na na poziomie 56,6 mld zł. 

Sonda
Czy wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze