Ta branża wygrywa z koronawirusem. Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny.

2020-08-10 9:10 Danuta Rawicka
Amazon otwiera magazyn w Gliwicach
Autor: UM Gliwice

Skutki pandemii koronawirusa odczuły prawie wszystkie branże, ale rynek powierzchni magazynowych okazał sie wyjątkowo odporny na zawirowania. W I połowie 2020 r. wynajęto o o jedną czwartą magazynów więcej niż rok temu. Najwięcej nowych magazynów powstanie w woj.śląskim i mazowieckim.

W magazynach wirusa nie ma
Epidemia zwiększyła zainteresowanie zakupami online, a przerwa w handlu stacjonarnym i niepewność dotycząca dostaw produktów skłoniła firmy do zabezpieczania większej ilości powierzchni. W efekcie wzrosło zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową, której w I połowie 2020 r. wynajęto niemal 2,43 mln mkw. To rekordowa ilość, o 25% więcej, niż w tym samym okresie zeszłego roku i o 6% więcej, niż w najbardziej intensywnym dotychczas półroczu w 2018 roku – wskazuje najnowszy raport CBRE „Rynek powierzchni magazynowych w Polsce”. Łącznie mamy obecnie w kraju 19,5 mln mkw. nowoczesnej przestrzeni przemysłowo-logistycznej, a prognozy wskazują, że do końca roku przekroczymy 20 mln mkw.
- Wbrew obawom, wyniki za pierwszą połowę roku na rynku magazynowym okazały się bardzo dobre. Umowy są nadal podpisywane, a ich liczba w pierwszym półroczu była większa niż w latach ubiegłych. Widzimy silne zainteresowanie ze strony klientów z branży e-commerce ale także ze strony firm produkcyjnych różnych sektorów. Można powiedzieć, że w magazynach i logistyce wirusa nie ma. Wśród deweloperów widać większą ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Nadal zabezpieczają działki w tych sprawdzonych, jak i mniej popularnych lokalizacjach, ale rozpoczęcie budowy jest silniej uwarunkowane znalezieniem najemcy - mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

W śląskim i mazowieckim przybędzie najwięcej magazynów
Najwięcej magazynów przybędzie w miejscach, które już od kilku lat wiodą prym pod względem dostępnej powierzchni. To województwa śląskie i mazowieckie, w których powstaje po ponad 400 tys. mkw. przestrzeni logistycznej. Wyjątkowo intensywnie rozwija się sama Warszawa gdzie buduje się dwa razy więcej niż jeszcze rok temu – aż 125 tys. mkw. Zdaniem ekspertów CBRE to efekt rosnącego znaczenia magazynów miejskich, tzw. „ostatniej mili” i trendu dopasowania inwestycji do konkretnych potrzeb najemcy. Dużo przestrzeni przybędzie także w województwach lubuskim i pomorskim, w których w sumie powstaje prawie 500 tys. mkw. budynków magazynowych.
- Dotychczasowa stabilna pozycja rynku magazynowego oraz jego dynamiczny rozwój w ostatnich latach, napędzany stale przez sprzedaż internetową, pozwolił zminimalizować negatywne skutki koronawirusa. Praca w centrach logistycznych nie została zakłócona i dotknięta skutkami lockdownu, a branże takie jak firmy logistyczne czy kurierzy od końca pierwszego kwartału notowały większą aktywność w związku z zamknięciem tradycyjnych centrów handlowych oraz ograniczeniem wychodzenia ludzi z domów. Widać również większą aktywność najemców z sektora centrów danych i przewidujemy, że będzie ona jeszcze przybierała na sile – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Najnowsze