SG Tajemnica domu Kaczyńskiego. Co ukrywa?

i

Autor: SE, Sebastian_Wielechowski, Piotr Grzybowski

Tajemnica domu Kaczyńskiego. Ile naprawdę warta jest willa prezesa PiS

2022-07-06 12:33

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mieszka w domu na warszawskim Żoliborzu. To dwukondygnacyjny segment z czasów PRL, który kryje wiele tajemnic. Ile naprawdę wart jest dom Jarosława Kaczyńskiego? Teoretycznie jego wartość została podana w oświadczeniach majątkowych, które składał Jarosław Kaczyński. Nas zdziwił jeden szczegół.

Posiadłość prezesa Prawa i Sprawiedliwości to dwukondygnacyjna budowla o powierzchni ok. 150 mkw. Wicepremier jest właścicielem jednej trzeciej willi. Stanowi ona również zabezpieczenie pod kredyt hipoteczny, który Jarosław Kaczyński zaciągnął w SKOK Kasie Stefczyka. Powodem wzięcia kredytu była opieka nad mamą i koszty jej upamiętnienia. Wedle najnowszego oświadczenia majątkowego Jarosławowi Kaczyńskiemu 31 grudnia 2021 r. pozostało jeszcze do spłaty prawie 85 tys. zł kredytu.

Jak dom Kaczyńskiego wygląda w środku?

Swego czasu taki opis willi Jarosława Kaczyńskiego, na podstawie relacji osób, które ją odwiedzały, przedstawił "Dziennik Gazeta Prawna”. Dom jest skromnie urządzony: klasyczna meblościanka, stary fotel, pełno tam książek i gazet. Nie brakuje telewizora. Pokój prezesa znajduje się na parterze. Na górze mieszkała jego matka, Jadwiga Kaczyńska. Gdy pani Jadwiga jeszcze żyła, syn zamontował dla niej windę oraz urządzenia do regulacji temperatury.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Ile naprawdę warta jest willa Jarosława Kaczyńskiego?

Teoretycznie jej wartość jest podana w oświadczeniach majątkowych, które Jarosław Kaczyński składał jako poseł. Piszemy teoretycznie, bo jedna rzecz jest tutaj bardzo zastanawiająca. Sięgamy od świadczenia majątkowego złożonego 22 kwietnia 2015 roku. Wtedy wartość domu, to zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, „ok. 1500 tys. zł”. Czyli 1,5 mln zł. Kolejne oświadczenie zostało złożone 9 listopada 2015 r. Wartość domu jest wciąż taka sama. Podobnie w oświadczeniach złożonych w 2019 r., 2020 r. i w 2021 r. Niezmiennie półtora miliona złotych. Czy to możliwe, że willa położona w jednej z najlepszych lokalizacji, w centrum pięknego Żoliborza, przez sześć lat ani o złotówkę nie zmieniła swojej wartości? By odpowiedzieć na to pytanie wystarczy szybka analiza cen nieruchomości na warszawskim rynku.

Dom Kaczyńskiego droższy o 300 000 zł

Wystarczy wejść na kilka stron oferujących do sprzedania mieszkania i domy, żeby zobaczyć, że kupienie lokum w ścisłym centrum warszawskiego Żoliborza w cenie 10 tys. zł rok za mkw rok temu zakrawało na cud. Średnia cena transakcyjna mieszkań w Warszawie, których powierzchnia przekracza 80 mkw. wynosiła w IV kwartale 2021 r. ponad 11 tys. zł.

Ciekawych informacji dostarcza również analiza cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie. Takie dokładne wyliczenia przygotował bankier.pl. I wynika z nich, że ceny transakcyjne mieszkań sprzedawanych w stolicy na rynku wtórnym wzrosły od pierwszego kwartału 2015 r. do czwartego kwartału 2021 r. o ok. 40 procent.

W najnowszym oświadczeniu majątkowym, złożonym przez Jarosława Kaczyńskiego 27 kwietnia tego roku, wartość nieruchomości została podniesiona do 1,8 mln zł. Co oczywiście przybliża jej wycenę do rzeczywistości.

Sonda
Czy mieszkania będą drożeć?
Najnowsze