Tarcza Antykryzysowa 2.0. przyjęta przez Sejm!

2020-04-09 1:39 mos
Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020
Autor: Jakub Kamiński/East News Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020

Posłowie przegłosowali projekt ustawy o szczególnej pomocy w związku z epidemią koronawirusa, znaną jako tarcza antykryzysowa 2.0. Zakłada ona m.in. ulgę w składkach dla firm do 49 pracowników czy zasiłek dla rolników objętych kwarantanną. Ustawa trafi teraz do Senatu.

W środę wieczorem wznowiono obrady Sejmu, a posłowie przeszli do głosowania nad poprawkami do przepisów uzupełniających tarczę antykryzysową. Za przyjęciem rządowego projektu ustawy było 233 posłów, 183 było przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu. Łącznie głos oddało 453. posłów. Sejm zgodził się na wprowadzenie kilku poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu, w tym czterech przygotowanych przez PiS. Z pomocy dla firm będzie mogło skorzystać dużo więcej przedsiębiorców i pracowników. Nowe rozwiązania to także większe wsparcie dla rolników. 

ZOBACZ TEŻ: Tarcza antykryzysowa 2.0. Szczegóły projektu

W świeżo przyjętej ustawie znajduje się zapis gwarantujący m.in. zwolnienie ze składek na ZUS dla przedsiębiorców zatrudniających do 49 pracowników. Wcześniej takie uprawnienie dotyczyło wyłącznie mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników. Jak wyjaśniła minister Jadwiga Emilewicz, dla firm zatrudniających 10-49 pracowników ulga wyniesie 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne za każdego z nich. Uchwalona ustawa przewiduje także zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników objętych kwarantanną. 

Sejm zakończył posiedzenie w czwartek po godzinie 1:00. Następne planowane jest w dniach 15-16 kwietnia.

Najnowsze