Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

i

Autor: Łukasz Gągulski

Targi zbrojeniowe MSPO w Kielcach zdominowała tematyka rakiet

2016-09-08 13:27

Podczas dwóch pierwszych dni XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach rozmowy w kuluarach oscylowały wokół rakiet. Pierwszego dnia targów szef MON Antoni Macierewicz potwierdził, że Polska złożyła rządowi USA zapytanie ofertowe w sprawie ośmiu zestawów rakietowych Patriot. Natomiast drugiego dnia MSPO przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej – największego koncernu obronnego w naszym kraju, Mesko – rodzimego producenta zestawów rakietowych i amunicji oraz należącej w 100 proc. do francuskiej Grupy Thales spółki TDA ogłosili współpracę, w ramach której na terenie Polski rozpocznie się produkcja rakiet indukcyjnych (IRS).

Rozwiązanie zaproponowane przez TDA-Thales sprawdziło się we francuskiej armii i siłach specjalnych. Znalazło zastosowanie między innymi w Afganistanie, Libii i Mali. Produkowane w Polsce rakiety trafią do naszych Sił Zbrojnych, a także będą dystrybuowane do innych państw europejskich. Sprzęt ma być wytwarzany we współpracy z Thalesem w fabryce Mesko w Skarżysko-Kamiennej. Zostanie wyposażony w inteligentne systemy naprowadzania i powstanie w nowoczesnej, bezprzewodowej technologii łączności, co stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami powodowanymi przez ciała obce i niewypały, a także pozwala uniknąć przypadkowego zapłonu elektromagnetycznego.

Przeczytaj również: MSPO: ważne wydarzenie dla przemysłu zbrojeniowego w Targach Kielce

- Podpisane porozumienie o współpracy to kolejny przykład skuteczności działań Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie pozyskiwania nowoczesnych technologii oraz rozwijania eksportu. Kooperacja z francuskimi partnerami istotnie podniesie kompetencje spółek z Grupy PGZ oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności naszej oferty – skomentował porozumienie Arkadiusz Siwko, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zobacz także: Szczyt NATO. Tym sprzętem chwalą się państwa członkowskie [GALERIA]

W rakietach pochodzących z polskiego zakładu zostanie wykorzystane know-how Thales-TDA. Również Paweł Piotrowski, prezes zarządu Thales Polska, nie krył zadowolenia z kontraktu.

- Nasze wspólne możliwości produkcyjne oraz zdolność do współpracy dadzą nam nowe możliwości eksportowe oraz pozwolą stworzyć stabilną bazę dla polskich sił zbrojnych, jeśli rakiety indukcyjne będą stosowane w przyszłości w polskiej flocie helikopterów – podkreślił Paweł Piotrowski.

Źródła: materiały prasowe, XXIV MSPO

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze