papier toaletowy

i

Autor: archiwum se.pl

Tego towaru brakowało w PRL. Teraz jesteśmy potęgą w jego produkcji

2019-03-12 5:35

W okresie PRL-u papier toaletowy był produktem wręcz luksusowym. Można powiedzieć, że był wart o wiele więcej niż wynosiła jego cena. Nic dziwnego – był to produkt reglamentowany. Czasy się zmieniły i, jak się okazuje, nasz kraj jest prawdziwą potęgą w eksporcie papieru toaletowego.

Aktualnie Polska produkuje ok. 400 tys. ton papieru toaletowego rocznie. Według danych Eurostatu wynika, że tylko do samych Niemiec w 2017 roku wyeksportowaliśmy 70 tys. ton tego produktu o wartości 92 mln euro. W Unii Europejskiej Polska jest największym dostawcą papieru toaletowego za Odrę. Na drugim miejscu jest Francja, która jednak dostarcza ok. 1/3 tego, co nasz kraj.

- Papier toaletowy, który był jednym z głównych deficytowych towarów w PRL, jest obecnie eksportowym hitem Polski. Sprzedajemy go głównie Niemcom, a nasz kraj jest trzecim na świecie dostawcą tego artykułu codziennego użytku – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Jak zauważa portal Cinkciarz.pl nasz eksport netto do Unii i poza nią wynosi ok. 80 tys. ton papieru toaletowego rocznie. Zakładając, że kilogram tego higienicznego produktu zawiera ok. 10 rolek, oznacza to, że dostarczamy światu, a przede wszystkim Niemcom, mniej więcej 800 milionów rolek papieru toaletowego każdego roku.

Najnowsze