W takiej sytuacji  wiele zachodnich banków i firm odmówiłoby współpracy z rosyjskim biznesem i państwem.

i

Autor: shutterstock W takiej sytuacji wiele zachodnich banków i firm odmówiłoby współpracy z rosyjskim biznesem i państwem.

Polacy zawstydzą Niemców i dostaną więcej pieniędzy na dzieci? Ten program przyćmi 500 plus

2021-05-19 21:30

Polski Ład ma podnieść naszą gospodarkę na nogi po pandemii koronawirusa za pomocą inwestycji i reform. W kieszeniach Polaków ma zostać więcej pieniędzy po obniżce podatków i wsparciu finansowym. Jednym z filarów nowej strategii gospodarczej rządu będzie wsparcie finansowe dla rodzin. Głośno odbiła się zapowiedź tzw. "12 tys. plus" czyli dodatkowych 12 tysięcy na kolejne dziecko w rodzinie. O tym, kto będzie mógł skorzystać z tych pieniędzy, rozmawiali goście w programie "SuperNova w samo południe".

Z 500 plus do 2500 plus na dziecko miesięcznie

12 tys. zł z Polskiego Ładu to kwota jaką można dostać na kolejne dzieci w rodzinie. Oznacza to, że na trzecie i kolejne dziecko przypadnie nawet 24 tysiące złotych. Trzeba jednak... pośpieszyć się z porodem. Urodzenie trzeciego dziecka trzy lata po drugim to dodatkowe 2 tysiące zł - podpowiada Money.pl. Jednocześnie, wciąż wypłacane będzie standardowe świadczenie 500 Plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie Money.pl potwierdziło, że szybkie porody będą podwajały stawki wsparcia, więc na jedno dziecko można dostać nawet 2,5 tys. zł miesięcznie.

Jeszcze więcej zyskają rodzice z trójką dzieci. Z samego 500+ w ciągu roku ich budżet zwiększy się o 18 tys. zł. Dodatkowo, jeśli dzieci spełnią wymogi wiekowe, opiekunowie otrzymają kolejne 36 tys. zł, a to w sumie oznacza 54 tys. zł. Na szybko urodzone trzecie dziecko program 500 plus zamieni się więc przez rok nawet w 2500 plus.

Skąd takie ogromne pieniądze dla rodzin? Bo jak wyjaśniła w programie "SuperNova w samo południe" Artura Jarząbka wiceminister Barbara Socha, najbardziej trudnym i wymagającym okresem dla rodziców, jest okres pierwszych trzech lat. Wiceszefowa MRiPS podkreśla, że obecny system dobrze zabezpiecza pierwszy rok po urodzeniu, chodzi między innymi o płatne urlopy rodzicielskie i świadczenia, niestety w drugim i trzecim roku wsparcie jest na niewystarczającym poziomie.

ZOBACZ: Wielkie zmiany na granicy z Niemcami. Od 19 maja obowiązują nowe zasady

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Polacy zawstydzą Niemców?

Jeśli założenia Polskiego Ładu dotyczące nakładów finansowych na nowonarodzone dzieci dojdą do skutku, to takich pieniędzy będą nam mogli pozazdrościć nawet Niemcy, którzy słynną z hojnej polityki prorodzinnej. Niemieckie 500 plus, czyli świadczenie Kindergeld, od tego roku wynosi 219 euro (ok. 990 zł) na pierwsze i drugie dziecko, 225 euro (ok. 1013 zł) na trzecie dziecko oraz 250 euro (ok. 1125 zł) na czwarte i kolejne dziecko. 

Sonda
Czy popierasz zmiany dotyczące nakładów finansowych dla rodzin w Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze