Ukraina i USA podpisały umowę surowcową

i

Autor: PAP/EPA/US DEPARTMENT OF THE TREASURY

Odbudowa Ukrainy

USA i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie. "Jasny sygnał dla Rosji"

2025-05-01 9:50

Stany Zjednoczone i Ukraina oficjalnie podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym, która utworzy Amerykańsko-Ukraiński Funduszu Inwestycyjny na rzecz Odbudowy. Jak podkreślił szef resortu finansów USA, Scott Bessent, jest to jasny sygnał dla Rosji o trwałym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w budowanie pokoju opartego na wolnej i suwerennej Ukrainie.

USA i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym

Umowa o partnerstwie ekonomicznym między USA, a Ukrainą została podpisana 30 kwietnia, oraz zakłada bliską współpracę i wspólne inwestycje obu krajów. Celem jest przyspieszenie odbudowy gospodarczej Ukrainy poprzez wykorzystanie wspólnych zasobów, talentów i możliwości.

Wicepremier Ukrainy i minister gospodarki, Julija Swyrydenko, potwierdziła podpisanie umowy, dodając, że zarówno USA, jak i Ukraina będą dokonywać równych wpłat do funduszu. W przypadku USA, wkładem będzie wartość przyszłej pomocy wojskowej, natomiast Ukraina zasili fundusz 50% dochodów z eksploatacji nowych złóż surowców.

Fundusz ma inwestować w projekty związane z wydobyciem materiałów krytycznych, ropy naftowej i gazu, a także w infrastrukturę i przetwórstwo. Co istotne, inwestycje będą realizowane wyłącznie na terytorium Ukrainy. Przez pierwsze 10 lat zyski i dochody funduszu mają być reinwestowane w nowe projekty lub odbudowę kraju.

Szef resortu finansów USA: ważny komunikat dla Rosji

Szef resortu finansów USA, Scott Bessent, podkreślił, że podpisana umowa to wyraźny sygnał dla Rosji o zaangażowaniu administracji Donalda Trumpa w proces pokojowy, którego celem jest wolna, suwerenna i prosperująca Ukraina.

Bessent zaznaczył, że wizja prezydenta Trumpa zakłada partnerstwo między narodem amerykańskim a ukraińskim, aby pokazać zaangażowanie obu stron w trwały pokój i dobrobyt na Ukrainie. Dodał również, że żadne państwo ani osoba, która finansowała lub zaopatrywała rosyjską machinę wojenną, nie będzie mogła skorzystać z odbudowy Ukrainy.

Wynegocjowane warunki umowy są znacznie korzystniejsze dla Ukrainy niż pierwotne propozycje USA. Porozumienie nie nakłada na Ukrainę obowiązku spłacania przeszłej amerykańskiej pomocy wojskowej dochodami z eksploatacji złóż, a ukraińskie złoża surowców pozostaną pod pełną kontrolą i własnością Ukrainy.

Amerykański rząd ma również pomóc w przyciągnięciu dodatkowych inwestycji i technologii na Ukrainę za pomocą agencji US International Development Finance Corporation (DFC). Umowa mówi o "długoterminowym strategicznym przymierzu" obu krajów oraz o "wsparciu Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Ukrainy, dobrobytu, odbudowy i integracji z globalnymi ramami gospodarczymi”.

Umowa podpisana w bólach i długich negocjacjach

Jak zapowiedziała Swyrydenko, do pełnego wdrożenia umowy konieczne są zmiany w prawie budżetowym Ukrainy oraz ratyfikacja przez ukraiński parlament. Zapewniła również, że porozumienie nie stanowi przeszkody w integracji Ukrainy z UE.

Podpisanie umowy nastąpiło po ponad dwóch miesiącach impasu i napiętych negocjacji. Jeszcze w środę plan podpisania porozumienia był zagrożony, ponieważ Stany Zjednoczone domagały się równoczesnego zawarcia szczegółowych umów technicznych dotyczących zarządzania funduszem. Ostatecznie szczegóły te mają zostać ustalone w późniejszym terminie.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
Super Biznes SE Google News
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze