Komputer rekrutacja

i

Autor: StartupStockPhotos - Pixabay

Uważaj na swoje pieniądze. Oszuści uaktywnili się podczas pandemii

2020-08-17 11:54

Epidemia koronawirusa sprawiła, że więcej niż dotychczas spraw załatwiamy przez internet. Niestety, obecna sytuacja to także okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy wykorzystują nasza niewiedze i nieuwagę. Na celowniku oszustów znalazły się zarówno osoby prywatne jak i filmy. Średnie przedsiębiorstwa zanotowały wzrost ataków o 61 procent.

Praktycznie nie ma tygodnia, żeby jakaś firma nie informowała o przypadkach podszywania się pod nią. Oszuści wykorzystują znane marki, że sprawić, by potencjalne ofiary podały swoje dane osobowe na niesprawdzonych stronach, albo przelały pieniądze za fałszywe usługi. Przestępcy na swoim celowniku maja również przedsiębiorstwa. Jak wynika z danych firmy VMware Carbon Black niemal każda globalna firma padła ofiara cyberataku podczas trwającej epidemii.

Zobacz także: Likwidacja Tarczy Prywatności - co oznacza dla e-sklepów?

Z raportu wynika między innymi, że 91 proc. badanych przyznało, że wraz z przejściem na tryb pracy zdalnej oszuści rzucili się na firmowe sieci. W Niemczech aż 73 proc. organizacji doznało przynajmniej dwóch takich ataków w ciągu minionych 12 miesięcy.

Czytaj również: Polacy rzucili się na nowe 500 plus! Tysiące beneficjentów dostało już pieniądze

Niedawno informowaliśmy o próbie podszywania się przez oszustów pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Jak działają przestępscy? Przedsiębiorca otrzymuje pismo rzekomo w imieniu CEiDG o obowiązku uiszczenia opłaty za wpis firmy do rejestru. Kwota ta wynosi 147 złotych. Z zasady taki wpis jest wolny od opłat i w przypadku, kiedy otrzymamy podobne pismo powinno ono wzbudzić naszą czujność.

Labirynt pod Wrocławiem.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze