Przedsiębiorca

i

Autor: Shutterstock

Uważaj przedsiębiorco! Interpretacje fiskusa trafią do kosza?

2018-09-05 12:30

Projekt ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie w styczniu 2019 roku może spowodować prawdziwe zatrzęsienie w środowisku przedsiębiorców. Według nowych przepisów fiskus będzie mógł zakwestionować rozliczenie danej firmy, nawet jeśli ma ona korzystną interpretację.

Według nowych przepisów uzyskanie korzystnej interpretacji indywidualnej będzie o wiele trudniejsze, a te firmy, który już je posiadają nie mogą być pewne, że nadal ona obowiązuje. Skarbówka będzie miała prawo odmówić odpowiedzi na pytania podatnika w momencie gdy będzie podejrzenie, że chce on uniknąć płacenia podatków. Jak podaje „Rzeczpospolita” dzieje się tak już i teraz jednak obecnie nie ma na to wyraźnego przepisu.

Nowelizacja ordynacji podatkowej pozwoli także na uchylanie szefowi Krajowej Administracji Skarbowej już wydanych interpretacji, jeśli zachodzi podejrzenie, że opisane w niej operacje służą podatkowym oszczędnościom. Resort finansów chce pozbyć się starych interpretacji, które pozwalają na optymalizację systemu. Mają one wygasnąć z dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy. Jak pisze „Rzeczpospolita” do końca nie wiadomo o jakie dokładnie interpretacje chodzi. Jedyne co wiemy dzisiaj to fakt, że nowe regulacje głównie odwołują się do przepisów o unikaniu płacenia podatków.

Jak przewidują eksperci nowe przepisy wprowadzą zamieszanie. Nie wiadomo czy spółki od lat rozliczające w podatkowych kosztach majątek, który dostały w aporcie i ma na to pozytywną interpretację, będzie mogła nadal tak robić. Istnieje ryzyko, że problem rozwiąże się dopiero podczas kontroli skarbowych.

Nowe przepisy sprawią, że wielu polskich przedsiębiorców postawionych zostanie w trudnej sytuacji. Nie będą oni wiedzieli czy rozliczać się zgodnie z interpretacją, czy może zostanie to potraktowane jako próba unikania płacenia podatków.

Tylko w ubiegłym roku fiskus wydał ponad 25 tys. interpretacji, najwięcej z nich dotyczy VAT i PIT. Urzędnicy jednak często odmawiają wydania odpowiedzi na pytania podatnika powołując się na klauzulę obejścia prawa. Pozwala ona skarbówce kwestionować czynności, które dają korzyści podstkowe powyżej 100 tys. złotych, w podatkach dochodowych rocznych.

Najnowsze