W 2020 roku pojawi się nowa akcyza! Palacze sięgną do kieszeni

2019-10-17 14:14 Monika Szaniawska
papierosy elektroniczne
Autor: TBEC Review/wikimedia commons

To zła wiadomość dla palaczy. Akcyza na płyn do papierosów elektronicznych poszybuje w górę! Pierwotnie zakładano, że podatek będzie pobierany od 1 stycznia 2019 roku. Zmiana terminu ma zapewnić firmom dodatkowy czas na dostosowanie się do nowej regulacji. Obecnie obowiązuje zerowa stawka.

W sierpniu media informowały, że w Polsce jest najwięcej użytkowników e-papierosów w Europie. Według danych Euromonitora, liczba osób na świecie korzystających z elektronicznych papierosów wzrosła z 7 mln w 2011 roku do 35 mln w 2016 roku. Szacuje się, że do 2030 roku możliwy jest nawet 17-krotny wzrost sprzedaży tych używek. Najnowsze wiadomości na pewno nie ucieszą palaczy. Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywać stawka podatku akcyzowego na płyn do papierosów elektronicznych na poziomie 0,5 zł/ml płynu.

ZOBACZ TAKŻE: Pensje idą w górę. Przeciętne wynagrodzenie ponad 5 tys. zł

E-papierosy z nikotyną i beznikotynowe
Płyn do papierosów elektronicznych objęty został podatkiem akcyzowym od dnia 1 lutego 2018 r. Jednocześnie do końca czerwca 2020 roku obowiązuje stawka zerowa na te wyroby. Resort finansów odsunął moment wejścia akcyzy na liquidy aby zapewnić przedsiębiorcom dodatkowy czas na dostosowanie się do nowej regulacji. Danina w pełnej wartości będzie pobierana od lipca 2020 r. Opodatkowaniu będą podlegały płyny do papierosów elektronicznych zawierające nikotynę jak i płyny do papierosów elektronicznych beznikotynowe. Na etapie tworzenia przepisów Ministerstwo Finansów tłumaczyło, że są one używkami stanowiącymi substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Dochody w zakresie akcyzy od tego wyrobu wpłyną do budżetu państwa w drugiej połowie przyszłego roku.

Źródło: dlahandlu.pl

Najnowsze