Waloryzacja 2022. Emerycie, sprawdź, czy dostałeś dobrą waloryzację

2022-03-01 5:35

Dobra wiadomość dla emerytów! Od dzisiaj obowiązują nowe, zwaloryzowane stawki emerytur. Kiedy otrzymacie świadczenie sprawdźcie, czy zostało odpowiednio powiększone. ZUS podwyższył w tym roku emerytury i renty o 7 proc. a więc więcej niż wynika z standardowo stosowanych wskaźników! W dobie szalejącej drożyzny i niepewności wywołanej przez wojnę na Ukrainie dodatkowe pieniądze z pewnością przydadzą się polskim seniorom.

Aby otrzymać wyższe świadczenie nie trzeba składać żadnych wniosków o waloryzację. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. ZUS wyśle ją w kwietniu. Wcześniej informację o waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Od 1 marca 2022 r. minimalna emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż przed tą datą. W przypadku seniorów pobierających świadczenie blisko średniego, to będzie to wzrost o ok. 190 zł brutto.

Mimo podwyższenia waloryzacji, ta jednak nie rekompensuje rozpędzonej do granic możliwości inflacji. Sytuację emerytów w tym roku, obok tradycyjnie wypłacanej „trzynastki” ma ratować czternasta emerytura. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że bonusowe, jednorazowe świadczenie zostanie wypłacone emerytom w tym roku.

Przypominamy, że w 2022 roku osoby, których emerytura jest niższa niż 2,5 tys. zł brutto nie odprowadzają podatków od swoich świadczeń. Takie zapisy znalazły się w ramach Polskiego Ładu.

BIEDA EMERYTÓW! Zostaną nam tylko LAMPY NAFTOWE |Komentery

Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto z 28 lutego 2022 r. przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek, które w tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto (1217,98 zł. "na rękę"). Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?
Najnowsze