Warszawa wychodzi z pandemii? Gospodarka w coraz lepszej kondycji

2020-08-11 10:56 oprac. - ag
Warszawa wyróżniona w rankingu na miasto przyjazne dla biznesu
Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Warszawa wyróżniona w rankingu na miasto przyjazne dla biznesu

Warszawa pod względem ekonomicznym wychodzi z pandemii koronawirusa. Stolica uzyskała ocenę „3” w 5-stopniowej skali oceniającej szybkość powrotu gospodarki i sytuacji miasta do stanu sprzed epidemii. Wyprzedzamy Frankfurt, Mediolan, Sztokholm czy Dublin.

Koronawirus wciąż nie odpuszcza. We wtorek 11 sierpnia odnotowano 551 nowych zakażeń w Polsce. Wiele firm wciąż nie wróciło do systemu pracy sprzed wybuchu pandemii. Jednak dane wskazują na to, że sytuacja gospodarcza w Warszawie poprawia się, choć rzecz jasna wciąż bardzo dobrze nie jest. W raporcie CBRE w 5-stopniowej skali oceniano powrót gospodarki do stanu sprzed społecznej izolacji w dziewięciu europejskich miastach: Londynie, Paryżu, Frankfurcie, Madrycie, Amsterdamie, Mediolanie, Sztokholmie, Dublinie oraz Warszawie. Wszystkie te miejsca uzyskały średnią “3”. Różnice uwydatniły się w szczegółowych wskaźnikach, takich jak: ekonomia, transport, turystyka, powrót do biur oraz handel i rozrywka.

Jak w tym zestawieniu prezentuje się stolica Polski? Ekonomia, transport oraz handel i rozrywka to te obszary, w których gospodarka nad Wisłą radzi sobie najlepiej. Wszystkie dostały ocenę “4”, podczas gdy inne europejskie miasta dostawały surowsze noty. Pod względem ekonomii Warszawa wyprzedza aż pięć metropolii: Frankfurt, Amsterdam, Mediolan, Sztokholm i Dublin (wszystkie dostały ocenę “3”). Branża transportowa w naszym kraju wraca szybciej do stanu sprzed epidemii niż w takich miastach jak Londyn, Frankfurt i Madryt (“4” w Warszawie vs. “3” w pozostałych miastach). Natomiast handel i rozrywka w Warszawie z oceną “4” wyprzedza Londyn, Paryż, Madryt, Mediolan oraz Dublin (we wszystkich miastach ocena “3”).

- Odmrażanie kolejnych gałęzi polskiej gospodarki trwa już od kwietnia i jak widać z naszego badania, radzimy sobie z tym procesem całkiem dobrze. Z licznych badań wynika, że przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową. Z Barometru COVID-19 EFL wynika m.in. że już w maju w takich branżach jak usługowa, transportowa i HoReCa, które mocno ucierpiały na restrykcjach, nastroje zaczęły się poprawiać. Co prawda, nie można mówić o powrocie do normalności, bo to długofalowy proces, który może potrwać nawet kilka lat, ale widać, że jesteśmy na dobrej drodze. Oczywiście ogromny wpływ na to co się wydarzy, będą miały najbliższe miesiące i rozwój epidemii koronawirusa – mówi Joanna Mroczek szefowa działów Badań Rynku i Doradztwa oraz w Polsce i regionie CEE w CBRE.

Pod względem powrotu do biur najszybciej pracownicy pojawili się w biurowcach w Paryżu i Frankfurcie – “4” na 5-stopniowej skali. Innym miastom, w tym Warszawie, przyznano trójkę, co najpewniej oznacza funkcjonowanie na rynku pracy modelu mieszanego, łączącego stopniowy powrót do biur z dalszym przyzwoleniem na pracę zdalną.

Najniższe oceny pod względem szybkości powrotu do stanu sprzed epidemii dostała branża turystyczna. Tylko w Londynie została oceniona na “3”, natomiast innym miastom przyznano tylko dwójkę.

- Jest to konsekwencją restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Mniejsze obłożenie w hotelach, spadek ruchu turystycznego z zagranicy powodują, że sektor turystyczny mierzy się z licznymi wyzwaniami. Turyści co prawda wyruszyli w podróż na wakacje, ale nie tak licznie, jak zazwyczaj. Dodatkowo, cały czas wszyscy czują na plecach oddech epidemii i obawiają się wzrostu zachorowań, co znowu odbije się na turystyce – mówi Joanna Mroczek z CBRE.

Bortniczuk [Express Biedrzyckiej] Best of

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze