Ważna zmiana w uldze dla klasy średniej

2021-09-29 16:19
Uważaj gdzie lokujesz swoje pieniądze
Autor: shutterstock Uważaj gdzie lokujesz swoje pieniądze

Klub Parlamentarny PiS zgłosi w środę poprawkę, wprowadzającą ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł – wynika z zamieszczonego na Twitterze wpisu posła PiS, ministra w KPRM, Łukasza Schreibera.

W pierwotnej wersji projektu, ulga dla klasy średniej miała obejmować tylko osoby na umowach o pracę. Poprawka, która obejmuje osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą ma zniwelować skutki podwyżki składki zdrowotnej.

Poprawka dotyczy tych co mają przychód zaliczany do ok 70-132 tys. zł rocznie. Rozwiązanie zrównujące osoby na skali podatkowej przy umowie o pracę i i prowadzących działalność.  To spowoduje, że do ok 150 tys. zł rocznie nikt na skali podatkowej nie będzie stratny – napisał Schreiber.

EKG 2021. Adam Abramowicz. Rzecznik MŚP o Polskim Ładzie

W projekcie ustawy skierowanej do Sejmu znajduje się zapis, że prawo do tzw. ulgi dla klasy średniej mają podatnicy, którzy uzyskują przychody „ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w wysokości mieszącej się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł (odpowiednio miesięcznie – dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek – w wysokości od 5 701 zł do 11 141 zł)”. Po wprowadzeniu poprawki, o której pisał Schreiber, kategoria podatników mogących z ulgi skorzystać zostanie rozszerzona o osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na zasadach ogólnych (przy użyciu skali podatkowej).

Sama ulga ma kształt algorytmu „w przedziale przychodowym od 68 412 zł do 133 692 zł”, który wynika z „kompleksowych zasad podatkowego Polskiego Ładu oraz uwzględnia elementy zasadnicze przy rozliczeniu podatku PIT w ramach źródła stosunek pracy (np. koszty pracownicze, czy składki ZUS i NFZ płacone przez pracowników)”.

W środę w Sejmie ma odbyć się drugie czytanie rządowego projektu zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Przewiduje on m.in. podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla podatników obliczających podatek według skali podatkowej, podwyższeniu do 120 tys. zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32 proc. stawka podatku, wprowadzeniu ulgi dla klasy średniej, zmianie zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców czy likwidacji możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze