Mural reklamowy Wedel

i

Autor: Twitter Ideamo

Wielkie plany inwestycyjne Wedla. W grę wchodzi przejęcie

2021-09-17 15:29

Budowa nowej fabryki w Polsce albo przejęcie innej firmy działającej na rynku słodyczy – takie działania zapowiada Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel. W ciągu kolejnych lat firma zamierza stawiać na zwiększenie mocy produkcyjnych, na które przeznaczy 200 mln zł. Nie ma natomiast planów przenoszenia biznesu z historycznego zakładu na warszawskiej Pradze, gdzie czekoladowe wyroby wytwarza się od 90 lat.

Lotte Wedel, od 10 lat należący do Japończyków, jest jednym z trzech największych producentów słodyczy czekoladowych w Polsce obok spółek Mondelez i Ferrero. Założona w 1851 r. przez Karola Wedla firma od 90 lat produkuje czekoladowe wyroby w fabryce na warszawskiej Pradze Południe. Zarząd nie planuje wyprowadzki, ale chce w przyszłym roku obok obecnej fabryki postawić nową halę produkcyjną.

Setki milionów na inwestycje

Zakład na warszawskiej Pradze zatrudnia obecnie 1,3 tys. osób. Wśród wykwalifikowanego personelu znajdują się i tacy, którzy pracują tu nawet 30 lub 40 lat. Fabryka jest regularnie modernizowana, a od lutego 2020 r. jest w całości zasilana energią wiatrową. To jednak nie wystarczy. Maciej Herman przekonuje, że rosnąca sprzedaż legendarnych słodyczy Wedla, ale i dodanie nowych produktów (w tym lodów czy batonów opartych na zdrowszych składnikach) wymusza inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych.

W nowym budynku znajdzie się m.in. hala produkcyjna, gdzie powstanie nowa linia do produkcji tabliczek czekolady i Ptasiego Mleczka. Obiekt znajdzie także inne zastosowanie - firma szykuje w nim też pewną niespodziankę dla wszystkich Polaków, ale na razie nie ujawnia szczegółów. Inwestycja ma pochłonąć 200 mln zł i zapewnić Wedlowi moce produkcyjne na kolejnych 5 lat.

ZOBACZ: Dieta na jesień. Jedz sezonowo i wzmacniaj odporność

Czekolada – dowiedz się, dlaczego warto jeść czekoladę

Albo budowa, albo przejęcie

W planach na przyszłość jest budowa drugiej fabryki albo przejęcie innej firmy, zdradza Herman. - Może to być firma działająca w Polsce, jak i poza Polską, w Europie Środkowo-Wschodniej. W grę wchodzi zakup producenta, który posiada ciekawe portfolio komplementarne do naszego i ma miejsce na budowę kolejnych linii produkcyjnych dla nas - dodaje. Na razie jednak jeszcze nie zapadła decyzja.

W tym roku Wedel obchodzi 170-lecie istnienia i z okazji jubileuszu prezentuje raport „Światowy i polski rynek czekolady”. Wynika z niego, że firma zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce w segmencie pralin z udziałem na poziomie 21,2 proc., jest także numerem jeden sprzedaży w kategorii pianek w czekoladzie,: Ptasie Mleczko posiada w niej prawie 60 proc. udziałów.

ZOBACZ: Receptura. Przedwojenna Warszawa, miłosne dylematy i rodzinna tajemnica

Tylko prawdziwy miłośnik czekolady uzyska w tym teście 10/10!

Pytanie 1 z 7
Jak nazywa się odgłos przełamywanej czekolady?
Tylko prawdziwy miłośnik czekolady uzyska w tym teście 10/10!
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze