Informatyk

i

Autor: Pixabay Informatyka od kilku lat na czele najlepiej opłacalnych kierunków studiów.

Zarobki w IT

Wielkość od skromnych początków. Wypłaty w IT są gigantyczne, ale juniorzy muszą uzbroić się w cierpliwość

2022-07-31 16:08

– 42 tys. zł dla Senior PHP Developera – to kwartalny rekord w naszym serwisie. Rozpoczynający karierę juniorzy muszą się zadowolić zarobkami rzędu 4 tys. zł. Dynamicznie rośnie udział kandydatów poszukujących pracy testera. Już co szóste wyszukiwanie dotyczy tego zawodu, a największym zainteresowaniem cieszą się oferty dla testerów gier. Pracodawcy nadal konsekwentnie przestawiają się na pracę hybrydową. Oferują ją już w 60 proc. ogłoszeń. Traci za to na popularności tryb całkowicie zdalny – podsumowują przedstawiciele the:protocol, platformy rekrutacyjnej dla sektora tech, w ramach zestawienia „Protokół rynku pracy IT Q2 2022”.

Seniorzy i midzi na celowniku pracodawców

Zarobki proponowane przez pracodawców w sektorze tech nadal utrzymują się na stabilnym, wysokim poziomie. Jak szacują eksperci, przeciętna pensja w branży IT w minionym kwartale, podobnie jak w Q1, wyniosła 9 000 zł brutto, ale warto pamiętać, że to wartość uśredniona, uwzględniająca wiele typów i poziomów stanowisk. Najlepsi specjaliści mogą liczyć na znacznie więcej. Najwyższe wynagrodzenia, oferowane m.in. Senior Developerom czy Architektom IT to nawet 30 000 – 40 000 zł brutto.

Takich ofert jest coraz więcej. W serwisie the:protocol najwyższa proponowana kwota w drugim kwartale 2022 wyniosła 42 000 zł i była to rekrutacja, w której poszukiwano Senior PHP Developera. Najniższe oferty to z kolei wynagrodzenia rzędu 4 000 – 5000 zł m.in. dla Junior Developerów.

Pracodawcy z branży IT poszukiwali najczęściej doświadczonych pracowników – seniorów oraz midów. To tendencja, która umacnia się już od dłuższego czasu. W drugim kwartale oferty skierowane do takich specjalistów stanowiły już ponad 75 procent wszystkich dostępnych. W porównaniu z ubiegłym kwartałem bardziej dynamicznie rosła liczba propozycji dla specjalistów średniego szczebla. Lista pięciu najczęściej wymaganych przez pracodawców technologii, narzędzi i języków programowania nie zmieniła się. Wciąż są to rozwiązania oparte o JavaScript, Python, Linux, Docker, oraz SQL.

Kandydaci chcą testować gry i pracować we frontendzie

Z punktu widzenia kandydata, wciąż najbardziej pożądanym stanowiskiem pracy w IT jest Tester. Zainteresowanie tego typu ofertami wzrosło w stosunku do pierwszego kwartału, ich wyszukiwania (zarówno te dotyczące Testera gier, manualnego, oprogramowania, jak i ogólnego hasła „tester”) stanowiły łącznie już niemal 15 procent wszystkich przeprowadzanych w serwisie the:protocol przez użytkowników. W obrębie stanowisk związanych z testowaniem najczęściej wyszukiwane były te skierowane do Testerów gier (6,2 procent wszystkich słów kluczowych wyszukiwanych w serwisie).

– W powszechnym mniemaniu, jest to stanowisko pozwalające na połączenie pasji z pracą, zapewniające same ciekawe bodźce i zmienność. To jednak tylko część prawdy o pracy Testera w branży gamingowej. Od kandydatów w takich rekrutacjach wymaga się oczywiście zaangażowania i znajomości branży, ale także dokładności i znajomości metodyk testowania. Wśród najczęstszych obowiązków Testera znajduje się bowiem wykrywanie i raportowanie błędów, sporządzanie ich szczegółowych opisów, a także praca nad dokumentacją testowanego oprogramowania. Polscy producenci gier cieszą się dużym uznaniem na świecie, realizują projekty o dużej skali i wartości. Praca Testera gier komputerowych oprócz satysfakcji to zatem także duża doza odpowiedzialności – komentuje Szymon Płodowski, IT HR Business Partner w Grupie Pracuj, ekspert the:protocol.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Innymi, często wyszukiwanymi przez kandydatów stanowiskami były m.in. Frontend Developer, Specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa i Data Scientist. W porównaniu z danymi z poprzedniego kwartału większym zainteresowaniem cieszyły się także stanowiska takie jak Scrum Master i Project Manager, natomiast mniej osób poszukiwało ofert pracy dla Grafików komputerowych.

Największe zainteresowanie wzbudzały oferty dla specjalistów średniego szczebla, stanowiły one aż niemal 40 procent wszystkich wyszukiwań. Python, Java, JavaScript oraz C++ a także framework .NET okazały się natomiast najczęściej wybieranymi przez kandydatów technologiami podczas filtrowania ogłoszeń.

Trendy w ofertach Q2 2022 – szczegółowe ogłoszenia, coraz więcej propozycji dla pracowników ze wschodu, praca hybrydowa częściej niż zdalna

Analitycy rynku pracy podkreślają, że w obliczu rozpędzonego zapotrzebowania na specjalistów, pracodawcy coraz częściej przykładają wagę do szczegółowości swoich ofert. Jednym z trendów, na jaki warto wskazać w drugim kwartale 2022, jest zatem rosnąca transparentność ofert IT, przekładająca się m.in. na częstsze komunikowanie widełek i szczegółów projektów.

– Widać to szczególnie w przypadku ofert dla najbardziej doświadczonych specjalistów, a więc także i takich, którym trzeba zaoferować najwięcej. Obserwujemy, że pracodawcy coraz częściej rozumieją, jak bardzo na skuteczność rekrutacji mają wpływ jasne widełki płacowe i szczegółowy opis projektu, nad którym będzie się pracować. To jedyna słuszna droga. Specjaliści IT chcą już na początku rekrutacji wiedzieć dokładnie, co będą robić. Jasna komunikacja oferty zdecydowanie zwiększa szanse na pozyskanie wartościowego kandydata. Z naszych wewnętrznych badań wynika, że takie oferty są częściej oglądane, a kandydaci chętniej na nie aplikują – mówi Paweł Olwert, Product Owner, the:protocol.

Kolejnym wartym wyszczególnienia trendem, jest rosnąca liczba ogłoszeń, w których pracodawcy komunikują otwartość na rekrutację także pracowników z Ukrainy. Na platformie the:protocol już ponad 37 proc. ofert posiada oznaczenie „Recruitment open to Ukrainians”, a ich liczba dynamicznie rośnie. Jednocześnie widać już wyraźnie, że napływ pracowników ze wschodu nie ma charakteru masowego i nie wpłynie w znaczący sposób na niwelowanie niedoboru specjalistów z tej branży na polskim rynku.

Trzecim obszarem, w którym analitycy rynku pracy dostrzegli w drugim kwartale 2022 ciekawe zmiany, jest kwestia trybu pracy w IT. Dominującym, proponowanym przez pracodawców modelem pozostaje praca hybrydowa. Ponad 60 procent ofert w drugim kwartale 2022 roku dotyczyło właśnie tego trybu. Jednocześnie zmalała w porównaniu z poprzednim kwartałem liczba ofert całkowicie zdalnych. Kandydaci natomiast coraz częściej, zarówno poszukując pracy hybrydowej, jak i zdalnej, określają jednocześnie pożądaną lokalizację siedziby pracodawcy. Te zmiany pokazują, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy IT zaczynają dostrzegać wagę spotykania się zespołów od czasu do czasu w biurze. Najwyraźniej coraz więcej osób zdaje sobie także sprawę, że niezależnie od trybu, dobrze jest funkcjonować w pewnej odległości od siedziby pracodawcy.

Sonda
Czy interesujesz się technologią i innowacjami?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze