Trzynastki dla emerytów 2020! Wiemy, czy rząd PiS wypłaci Emerytury plus

2019-12-11 5:14 WSB
Emerytury 2020
Autor: Shutterstock

Trzynastki dla emerytów w 2020 roku w ostatnich dniach były na ustach wszystkich zainteresowanych, gdyż rząd PiS obiecywał, że Emerytura plus będzie taka jak w tym roku, ale z drugiej strony docierały informacje o braku dodatkowego świadczenia dla seniorów w budżecie. Mało tego, senacka komisja odrzuciła projekt ustawy sejmowej, zgodnie z którą trzynastki miałyby być finansowane z funduszu dla niepełnosprawnych. Czy więc Emerytura plus będzie wypłacona w 2020 roku i ile wyniesie dodatkowe świadczenie emerytalne? Emerycie, poznaj odpowiedź.

Trzynastki dla emerytów 2020
Emerytura plus, powszechnie nazywana trzynastką dla emerytów, była przedwyborczą obietnicą jeszcze w czasie kampanii Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu.
Zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego emeryci w Polsce w maju otrzymali dodatkowe świadczenie emerytalne. Sukces trzynastek sprawił, że przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu seniorzy ponownie usłyszeli, że dostaną Emeryturę plus w 2020 roku. Później jednak w budżecie rząd PiS nie uwzględnił dodatkowego świadczenia i emeryci mogli poczuć się oszukani. Mimo to politycy zapewniali, że trzynastki dla emerytów będą. Ostatni pomysł, by sfinansować trzynastki został przyjęty przez Sejm i, zgodnie z ustawą, Emerytura plus wypłacana będzie z Funduszu Solidarnościowego, czyli aktualnie funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Na to zgody nie dała senacka komisja i odrzuciła ustawę. Rząd jednak wciąż pracuje nad trzynastkami i właśnie opracował konkretną ustawę, która ucieszy emerytów.

ZOBACZ TEŻ: Ważne zmiany dla klientów Biedronki – nowe godziny otwarcia

W wykazie prac legislacyjnych możemy odnaleźć informację, że Rada Ministrów planuje, by Emerytura plus była zagwarantowana ustawowo co roku. Dodatkowo PiS chce też podnieść minimalną emeryturę w 2020 roku do poziomu 1200 złotych brutto. Oznaczałoby to, że i trzynastki dla emerytów będą wypłacane w takiej kwocie. W 2019 roku bowiem Emerytura plus wynosiła tyle, co minimalne świadczenie emerytalne.

To nie jedyne zmiany w emeryturach, jakie planuje rząd Mateusza Morawieckiego. Zmiany mają dotknąć waloryzacji rent i emerytur. Jak będzie to wyglądać w 2020 roku? PRZECZYTAJ TUTAJ

Sprawdź: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Najnowsze