Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”

i

Autor: Materiały Prasowe

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”

2021-05-13 10:51

Ponad 200 ekspertów w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

– Czeka nas wciąż wiele wyzwań, ale mamy jeden wspólny cel. Chcemy by Polska była krajem nowoczesnym z dobrą infrastrukturą. Krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli. Krajem, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie. Aby tak było konieczna jest dobra i przemyślana strategia, która będzie podstawą konsekwentnie realizowanej polityki. Tym bardziej cenne są inicjatywy takie jak Kongres 590. To okazja do dyskusji nad przyszłością, a także do zaprezentowania osiągnięć polskich firm – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając 5. edycję Kongresu 590. – Kongres 590, to najlepsze miejsce, aby rozmawiać o tym, jak polska gospodarka może przezwyciężyć kryzys i jak może rozwijać się dalej – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. – Stworzyliśmy mechanizmy, które nie tylko służą przetrwaniu, ale pozwalają wierzyć, że w drugiej połowie roku nastąpi dynamiczne odbicie; już czas, aby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy – dodał Premier.

Remigiusz Kopoczek, prezes spółki Kongres 590, zauważył jak symboliczne jest hasło tegorocznej edycji Kongresu „Polska/świat startujemy”.

– Mamy teraz szansę na nowy start, odrobienie strat po okresie ograniczeń i redukcji, który zaburzył wiele dziedzin i relacje społeczne – powiedział Remigiusz Kopoczek.

Podczas Kongresu 590 giganci paliwowi Orlen i LOTOS zapowiedzieli fuzję.

Ekspert ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Jacek Ciborski ocenił m.in., że pandemia COVID-19 stała się katalizatorem wszystkich zmian, które zachodzą obecnie w wielu branżach, a w szczególności na rynku ropy i gazu. – Fuzja Orlenu z Lotosem ma na celu optymalizację działań zamiast konkurowania ze sobą na rynku. Pandemia potwierdziła konieczność integracji tych dwóch podmiotów – powiedział Jacek Ciborski.

Wiele uwagi poświęcono inwestycjom w infrastrukturę.

– Pandemia koronawirusa zmieniła sposób funkcjonowania gospodarki, przedsiębiorstw i ich otoczenia, dlatego tak ważne przy wychodzeniu z kryzysu gospodarczego są inwestycje. Jako Grupa PKP inwestujemy w dworce, tabor pasażerski i towarowy, terminale oraz inne elementy infrastruktury napędzając w ten sposób gospodarkę – powiedział prezes Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Na celowniku ekspertów znalazły się również finanse.

– Pandemia pokazała, jakie są potrzeby społeczeństwa. Nie możemy zamknąć oddziałów, musimy zapewnić obrót gotówki zarówno elektroniczny, jak i fizyczny. Jako instytucja musieliśmy od samego początku stanąć na wysokości zadania. Bardzo duży nacisk położyliśmy na to, aby zadbać o bezpieczeństwo klientów – powiedział Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski S.A

W chwili obecnej nie zachodzą przesłanki do tego, żeby w Polsce wprowadzać pieniądz cyfrowy. W okresie pandemii mogliśmy zaobserwować, jak wzrosło zapotrzebowanie na gotówkę. W zeszłym roku ten wzrost wyniósł 35%, w związku z czym mamy teraz w obrocie 350 mld zł w gotówce – podkreśliła Marta Gajęcka członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Tegoroczny Kongres 590 po raz pierwszy odbył się w formule hybrydowej i okazał się sukcesem. Transmisje oglądało łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Nagrania z paneli są dostępne na kanale YT Kongresu 590.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze