ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Dobrowolny ZUS

Zapomnij o dobrowolnym ZUS-ie, emeryturach wdowich i stażowych! Członek ZUS potwierdza

2022-12-27 12:02

Twarde "nie" dla emerytur stażowych, wdowich i dobrowolnego opłacania składek. To pomysły, na które państwa nie stać, a do tego są antysystemowe - tak w wywiadzie dla DGP Łukasz Hardt, nowy przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS, ocenia pomysły opozycji oraz rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Stażowe i wdowie emerytury

Podkreśla, że w obecnych warunkach gospodarczych stanowią one istotne zagrożenie dla stabilności finansów publicznych i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

"Dla mnie idea dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest antypaństwowa, antysystemowa i z punktu widzenia ekonomii dobrobytu po prostu nieuzasadniona" - tłumaczy Hardt na łamach dziennika. I zdecydowanie wskazuje, że długofalowo wprowadzenie takiego rozwiązania oznaczałoby rozszczelnienie systemu ubezpieczeniowego. Doprowadziłoby ono do masowego przechodzenia pracowników etatowych na działalność gospodarczą - czytamy.

"Nie ma również przestrzeni na wprowadzanie pomysłów opozycji, czyli emerytur stażowych i wdowich" - pisze DGP.

Gazeta dodaje, że przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS nie jest również zwolennikiem wpisywania emerytur ekstra na stałe do systemu ubezpieczeniowego. "Wyraźnie mówi, że w obecnej sytuacji na ewentualną 15. emeryturę nie ma miejsca. A już na pewno prawo do nich powinno być uzależnione od sytuacji materialnej seniorów" - podaje gazeta.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Najnowsze