Zapytaliśmy o podwyższenie wieku emerytalnego. Jasna wskazówka dla rządu

2021-07-15 15:35
Emeryci
Autor: Shutterstock

Aż 65 proc. Polaków sprzeciwia się podwyższeniu wieku emerytalnego, chociaż dzięki temu dostawaliby wyższe świadczenia – wynika z sondażu „Super Expressu”, wykonanego przez Instytut Badań Pollster. – Nie wierzymy, że emerytura może być godna, a nie „głodna” – tłumaczy Andrzej Sadowski (58 l.), prezydent Centrum im. Adama Smitha.

65 proc. Polaków nie chce dłużej pracować

Społeczeństwo się starzeje, a przez to rośnie liczba emerytów i maleje grono pracujących Polaków, którzy odkładają składki. Nic dziwnego, że szybko przybywa polskich emerytów, którzy dostają głodowe świadczenia. Ekonomiści są zdania, że w tej sytuacji podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione.

Instytut Badań Pollster przeprowadził na zlecenie „Super Expressu” sondaż, w którym zapytał respondentów, czy należy podwyższyć wiek emerytalny, aby wzrosły przyszłe emerytury. Okazuje się, że większość Polaków sprzeciwia się takiej zmianie.

To będzie najwyższa waloryzacja emerytur w historii. Sprawdź, ile można zyskać

Prof. Marcin Matczak: Wyższości konstytucji nikt nie kwestionuje [Super Raport]
Sondaż SE: Czy należy podnieść wiek emerytalny, by świadczenia dla seniorów były wyższe?
Autor: SUPER EXPRESS Sondaż SE: Czy należy podnieść wiek emerytalny, by świadczenia dla seniorów były wyższe?

Nie wierzymy w obecny system

– Odczytuję te wyniki jako efekt doświadczeń polskiego społeczeństwa, że emerytura nie zależy od naszej aktywności, tylko od decyzji politycznych. Widać brak wiary w to, że podwyższenie wieku przejścia na emeryturę przełoży się kiedyś na większe świadczenia – mówi ekonomista Andrzej Sadowski (58 l.), prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Polacy przestają ufać zapowiedziom polityków, że emerytura nie będzie „głodna”, tylko godna, bo nic na to nie wskazuje. Mamy zobrazowaną mądrość Polaków co do efektywności obecnego upaństwowionego systemu emerytalnego – dodaje.

Pracujesz na emeryturze? Złe wieści! Przyszłe świadczenia będą niższe o kilkaset złotych

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 6–7 lipca 2021 r. na próbie 1049 dorosłych Polaków. ABR

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze