LOT terminal Chopina odprawa strajk samolot

i

Autor: East News LOT terminal Chopina odrawa strajk samolot

Zarabiają do 16 tys. zł i dostaną podwyżkę. Piloci LOT-u z bajeczną pensją

2018-05-28 11:00

Tygodnie zawirować z planowanym strajkiem, niepewność wśród podróżnych i finał sprawy w sądzie - tak w skrócie wygląda walka związków zawodowych w Polskich Liniach Lotniczych, które walczą o poprawę sytuacji zatrudnionych. Strajk został przełożony, a teraz mówi się nawet o dyscyplinarnym zwolnieniu przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, Moniki Żelazik. Firma podnosi jednak pensje, ale tylko pilotom, którzy i tak świetnie zarabiają.

Jak zapowiadają przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT, podwyżki dla pilotów, to dopiero początek podnoszenia wynagrodzenia pracownikom. - Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zarząd LOT kontynuuje proces zmian w wynagrodzeniach różnych grup zawodowych pracowników. Zmiany te będą wdrażane stopniowo i mają dotyczyć zarówno stałych, jak i zmiennych części wynagrodzeń - mówi cytowany przez branżowy serwis wnp.pl, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki.

Sprawdź również: Kulisy pracy stewardess w Polsce

Na pierwszy ogień wzrośnie pensum, czyli podstawę wynagrodzenia, którą spółka będzie wypłaca niezależnie od realnej liczby wylatanych godzin - zmiany zapowiedziano od 1 czerwca br.

Na jaką podwyżkę mogę liczyć piloci LOT-u? Kapitanowie, którzy zasiadają za sterami potężnych Boeingów 787 Dreamliner, zarabią 18,6 tys. zł brutto (dotychczas 16,5 tys. zł). Pensja pierwszych oficerów wzrośnie z 13,3 tys. zł do 15 tys. zł brutto. W przypadku mniejszych maszyn typu Boeing 737 czy embraer, zarobki kapitana wzrosną do 16,8 tys. zł brutto - wobec 16 tys. zł, a pierwszy oficer zarobi 11 tys. zł brutto - wzrost o 500 zł brutto.

Zobacz też: Milionerka Katarzyna Lubnauer. Jaki majątek ma liderka Nowoczesnej?

Jak podaje wnp.pl, od tego roku do 600 zł rocznie wzrośnie też ekwiwalent za umundurowanie dla personelu kokpitowego i pokładowego (średnio przysługiwało rocznie na ten cel 450 zł).

Spółka zatrudnia prawie 3 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Państwowy przewoźnik ma w swojej flocie 54 samoloty. Jak podaje wnp.pl, w ubiegłym roku LOT przewiózł łącznie ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad jedną czwartą w ciągu roku. Za dwa lata firma planuje przekroczyć poziom 10 mln pasażerów rocznie.

 

Źródło: wnp.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze