Najwyższe płace w 2020 r. były w branży teleinformatycznej

i

Autor: SHUTTERSTOCK Najwyższe płace w 2020 r. były w branży teleinformatycznej

Zarobki w Polsce. Wiemy, gdzie zarobisz najwięcej

2021-05-11 14:49

W 2020 r. najwyższe płace były w branży teleinformatycznej, gdzie zarobki przekraczały 9,2 tys. zł brutto. Wśród branż z najwyższymi płacami znalazły się też działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo i wydobywanie - wynika z najnowszego raportu Personnel Service.

W ubiegłym roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w Polsce wzrosło o 5 proc. do poziomu ponad 5,1 tys. zł brutto. Najwyższe płace w 2020 r. były w branży teleinformatycznej, gdzie zarobki przekraczały 9,2 tys. zł brutto. Wśród branż z najwyższymi płacami znalazły się też działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo i wydobywanie. Pensje tam plasowały się na poziomie powyżej 8,6 tys. zł.

Ile zarabiają Polacy?

Wypłatę na poziomie 8,2 tys. zł z kolei można było w 2020 r. otrzymać w sektorze obejmującym wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - czytamy w raporcie firmy Personnel Service. Na ostatnim miejscu wśród pięciu branż z najwyższymi płacami w ub. roku uplasowała się działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosiło 7,6 tys. zł.

TOP5 najlepiej płacących branż w 2020 roku

i

Autor: GRAFIKA SE TOP5 najlepiej płacących branż w 2020 roku

Z danych GUS, które posłużyły firmie Personnel Service jako podstawa do badania, wynika iż najwięcej osób w ub. roku pracowało w sekcji "przetwórstwo przemysłowe". W 2020 r. branża ta zatrudniała ponad 2,42 mln osób, z czego prawie 98 proc. w sektorze prywatnym. W branży handlu i sektorze naprawy pojazdów samochodowych zanotowano w 2020 r. 1,38 mln etatów.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Na trzecim miejscu wśród branż zatrudniających najwięcej znalazła się edukacja, z wynikiem 1,1 mln pracowników w ubiegłym roku. W sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej pracowało 687,7 tys. osób, a w transporcie i gospodarce magazynowej - 661,4 tys.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze