ZUS zwróci ci pieniądze. Zobacz, kiedy je otrzymasz

2020-09-21 17:58 Monika Szaniawska
ZUS wypłacił w Podlaskiem 5 miliardów złotych
Autor: ZUS ZUS wypłacił w Podlaskiem 5 miliardów złotych

ZUS odda przedsiębiorcom nadpłacone składki. Na pieniądze może liczyć nawet 800 tys. firm. Przedsiębiorcy mają wybór - wnioskować o zwrot nadpłaty albo zaliczyć je na poczet przyszłych składek. Kogo dokładnie będzie dotyczyć zwrot? Czy trzeba składać wniosek?

Dobre wieści dla setek tysięcy przedsiębiorców. ZUS zwróci nadpłaty swoim płatnikom. Wcześniej instytucja nie mogła tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. 20 września weszły w życie nowe, które umożliwiają objęcie pełnym zwolnieniem ze składek ZUS tych przedsiębiorców, którzy wnioskując o zwolnienie, mieli na koncie nadpłatę. Szacuje się, że łączna wartość nadpłat wyniesie ok. 600 mln zł i obejmie około 800 tys. firm.

ZOBACZ TEŻ: Tyle winni są alimenciarze! Oto dług za alimenty

Jak dostać pieniądze?

20 września ZUS zaczął już rozpatrywać wnioski o zwolnienie ze składek płatników, którzy dotąd nie mogli skorzystać z ulgi. W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników. Przedsiębiorcy nie muszą składać żadnych wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ środki z automatu zostaną zaliczone na poczet przyszłych składek. O uzyskaniu ulgi zakład poinformuje płatników na Platformie Usług Elektronicznych, a tych, którzy nie mają swojego profilu – listownie. Co ważne, nadpłata może zostać także wypłacona na konto bankowe. W przypadku tej opcji, należy złożyć wniosek osobiście, listownie, lub elektronicznie. Do kiedy? Wniosek należy złożyć najpóźniej przed upływem terminu opłacenia kolejnej składki, czyli na przełomie września i października. Po złożeniu wniosku ZUS zwróci przedsiębiorcy nadpłacone środki w ciągu 30 dni od dnia w którym wpłynie do niego uzasadniony wniosek, imienny raport korygujący za ubezpieczonego, którego dotyczy nadpłata oraz deklaracja rozliczeniowa korygująca.

SPRAWDŹ TAKŻE: Dla ratowania budżetu KONIEC z 500 plus!

Źródło: gazetaprawna.pl