SuperBiz wiadomości Min. Kowalczyk: Za półtora roku zniknie PIT oraz składki na ZUS i NFZ!

Min. Kowalczyk: Za półtora roku zniknie PIT oraz składki na ZUS i NFZ!

31.05.2016, godz. 10:53
Henryk Kowalczyk
Henryk Kowalczyk foto: EAST NEWS

Prawdziwie sensacyjna deklaracja padła z ust ministra Henryka Kowalczyka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Polityk jasno oświadczył, że zlikwidowanie PIT-u a także składek na ZUS i NFZ i zastąpienie ich jednolitym podatkiem to nie tylko mrzonka, ale realny plan, który ma szanse wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r. To pierwsza tak jasna deklaracja w tej sprawie ze strony przedstawiciela rządu PiS!

W polskim systemie podatkowym szykuje się prawdziwa rewolucja! Zniknąć ma PIT oraz składki ubezpieczeniowe w ZUS i NFZ, a wszystko to ma być połączone w jeden wspólny podatek! Pomysł rządu zdradziła już w marcu premier Beata Szydło. Do tej pory nie wiadomo było jednak na jakim etapie są i czy w ogóle trwają jakieś prace w tej kwestii, a jeśli tak, to kiedy nowe prawo miałoby wejść w życie. Te wątpliwości rozwiał właśnie minister Henryk Kowalczyk.

ZOBACZ TEŻ: Kwota wolna od podatku może zniknąć, a jeden podatek zastąpić PIT i składki!

Minister zabrał głos w tej sprawie podczas konferencji, którą zorganizowało Centrum Analityczne Polityka Insight. Powiedział, że ma nadzieję, iż po 1 stycznia 2018 r. wszyscy już zapomną, że coś takiego jak PIT w ogóle istniało! Kowalczyk oświadczył, że nad projektem ustawy pracują już najważniejsi urzędnicy w resortach gospodarczych. Szczegóły projektu pozostają jednak tajemnicą. Na pewno wiadomo, że podatek dochodowy płacić będzie trzeba, ale będzie on połączony ze składkami zus-owskimi i nfz-owskimi.

ZOBACZ TEŻ: Chcesz się ubezpieczyć w NFZ? Grozi ci „kara”! Skąd się bierze i jak jej uniknąć?

Głównym założeniem rządowego projektu jest uproszczenie systemu podatkowego oraz wprowadzenie w nim większej sprawiedliwości. Minister Kowalczyk jasno zadeklarował, że PiS chce, by bardziej zamożni Polacy płacili większe podatki. Żadnych konkretnych stawek danin nie chciał na razie jednak zdradzać. Oświadczył, że szczegóły rewolucji poznamy już wkrótce. Dodał też, że nowy system częściowo obejmie rolników, ale nie jest planowana likwidacja KRUS-u. Zdaniem ministra rewolucja podatkowa nie wyklucza też realizacji zapowiedzi kampanijnych PiS-u ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku i nie będzie związana ze zmianami w wieku emerytalnym, gdyż to oddzielne projekty.

Źródło: money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: