SuperBiz wiadomości Straż miejska rozdaje lampki zamiast mandatów? Rowerzyści są oburzeni

Straż miejska rozdaje lampki zamiast mandatów? Rowerzyści są oburzeni

22.09.2016, godz. 15:17
Lampki rowerowe dla Straży Miejskiej
foto: Facebook Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej

Strażnicy miejscy w Warszawie chcą przypomnieć rowerzystom o obowiązkowym oświetleniu rowerów po zmroku. Zorganizowali akcję w ramach której będą przekazywać im zestawy lampek. O swoim pomyśle napisali w mediach społecznościowych i na straż miejską spadła fala krytyki.

- 700 zestawów lampek rowerowych przekazaliśmy dziś Straż Miejskiej. Strażnicy będą je rozdawać rowerzystom nieposiadającym prawidłowego oświetlenia. Pamiętajcie - rower po zmroku musi mieć białe światło z przodu i czerwone z tyłu! Rowerzyści bez oświetlenia są zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych - chwali się na Facebooku Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Zobacz koniecznie: Ludzie biją się o pracę w służbach. Nawet 41 chętnych na miejsce

Akcja jak najbardziej szlachetna i godna pochwały, ale komentarze internautów nie są jednak pozytywne. Zwracają oni uwagę, że funkcjonariusze będą nagradzać tych, którzy łamią prawo.

- Straż miejska ma karać, a nie nagradzać. Może kierowcom parkującym na trawnikach i poza miejscami wyznaczonymi wręczać abonamenty na parkingi strzeżone? - pisze oburzony rowerzysta. - A tych co jeżdżą przepisowo jak nagrodzicie? Czy tylko nagradzać będziecie tych co je łamią? - pyta inna internautka.

Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej odpowiada wzburzonym internautom, że lampki otrzymają rowerzyści, których strażnicy zatrzymają w ciągu dnia. Tych kontrolowanych po zmroku czekać będzie mandat. Czy jednak wówczas rowerzyści otrzymają również zestaw oświetlenia? Zapytaliśmy o to w Komendzie Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Strażnicy wyjaśniają, że "prowadzone w dniu dzisiejszym działania nie mają na celu „nagradzania" zestawami oświetleniowymi tych cyklistów, którzy jeżdżą bez oświetlenia po zmroku". - Głównym celem wspomnianych działań prewencyjnych jest przypomnienie rowerzystom, że ich bezpieczeństwo, zwłaszcza po zmroku, zależy od właściwego i sprawnego oświetlenia pojazdu. W trakcie działań strażnicy egzekwują również przestrzeganie przez rowerzystów obowiązujących ich przepisów ruchu drogowego - czytamy w odpowiedzi straży miejskiej.

Za jazdę bez pełnego oświetlenia rowerzystom grozi mandat do 500 złotych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: