Zawieszenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić:
- z mocy prawa – m.in. na skutek działania siły wyższej (np. powodzi, śnieżycy itp.), gdy została ogłoszona upadłość dłużnika, gdy wszczęto postępowanie naprawcze w stosunku do dłużnika
- na podstawie postanowienia organu egzekucyjnego - m.in. gdy złożono skargę na czynności komornika, gdy dłużnik jest osobą niepełnoletnią lub ubezwłasnowolnioną, gdy żąda tego wierzyciel lub dłużnik (ale tylko w określonych sytuacjach), gdy dłużnik lub wierzyciel zmarł. Wtedy sąd zdecyduje o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku sądu albo sędziego-komisarza – m.in. gdy ogłoszono upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego
Umorzenie oznacza, że postępowanie egzekucyjne zostało zakończone pomimo że dług nie został odzyskany (w całości lub części). Umorzenie może dotyczyć całości lub części postępowania (np. dotyczyć tylko jednego
sposobu egzekucji).
Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić:
- z mocy prawa – m.in. gdy:
- postępowanie jest zawieszone, a wierzyciel w ciągu roku od zawieszenia nie złożył wniosku o jego podjęcie
- uprawomocniło się postanowienie o ogłoszeniu upadłości z likwidacją majątku dłużnika
- z urzędu -m.in. gdy:
- okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych
- jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych dłużnik nie ma żadnego majątku)
- gdy jest ona prowadzona wobec dyplomaty obcego państwa
- na wniosek - m.in., gdy:
- żąda tego wierzyciel
- egzekucję skierowano przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem i która i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji
Sąd może umorzyć postępowanie egzekucyjne (z wyżej wymienionych przyczyn) po rozpatrzeniu skargi na czynności komornika.
UWAGA!
W przypadku egzekucji świadczeń tzw. powtarzających się (np. alimentów) dłużnik może żądać umorzenia egzekucji, jeżeli spełni następujące warunki:
- zapłaci zaległe świadczenia
- złoży do sądowego depozytu kwotę odpowiadającą sumie świadczeń za okres sześciu miesięcy
- upoważni komornika do podjęcia kwoty złożonej w depozycie.
Przy egzekucji alimentów nie jest możliwe umorzenie postępowania z mocy prawa (m.in. na skutek bezczynności wierzyciela) i z powodu bezskuteczności egzekucji.
Wstrzymanie się komornika z dokonaniem czynności
Przepisy prawa nie przewidują możliwości wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Istnieje natomiast instytucja wstrzymania się przez komornika z dokonaniem konkretnej czynności (np. zajęciem samochodu) w trakcie postępowania egzekucyjnego. Komornik wstrzyma się przez jakiś czas z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik okaże niebudzący wątpliwości dokument, z którego będzie wynikało, że spłacił część swojego zadłużenia lub wierzyciel zgodził się na przedłużenie terminu spłaty długu.
ABC Dłużnika. Jak umorzyć egzekucję
W trakcie postępowania egzekucyjnego może się okazać, że zachodzą okoliczności, które uniemożliwiają prowadzenie egzekucji. Jeśli przeszkody są trwałe albo nie można ich usunąć w określonym terminie, postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone, a jeśli są możliwe do usunięcia albo przemijające, postępowanie ulega zawieszeniu.