Pekao: Panują rekordowo dobre nastroje wśród mikro i małych przedsiębiorców

2018-03-07 16:03

Bank Pekao już po raz ósmy z rzędu zaprezentował roczny raport o sytuacji mikro i małych firm. Wśród przedstawicieli małego biznesu w Polsce utrzymują się rekordowo pozytywne nastroje. Jeszcze nigdy w historii badania mikro i mali przedsiębiorcy nie oceniali tak dobrze swoich wyników finansowych, perspektyw rozwoju i sytuacji gospodarczej w kraju.

„Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2017" Banku Pekao stanowi kompendium wiedzy na temat sytuacji panującej w przedsiębiorstwach zatrudniających maksymalnie 49 pracowników: odzwierciedla nastroje panujące wśród przedstawicieli małego biznesu oraz ukazuje poszczególne obszary gospodarki z ich perspektywy. Tematem specjalnym raportu były technologie cyfrowe w mikro firmach (do 9 pracowników) oraz małych firmach (10-49 pracowników). W raporcie można znaleźć siedem artykułów specjalnym, których zakres obejmuje wykorzystanie technologii cyfrowych.

W badaniu zrealizowanym na zlecenie Banku Pekao uwzględniono nastroje utrzymujące się wśród właścicieli mikro i małych firm (ocenę: sytuacji gospodarczej, sytuacji w branży, sytuacji firmy, przychodów firmy, wyniku finansowego firmy, zatrudnienia, dostępności finansowania zewnętrznego oraz długości oczekiwania na zapłatę). Wzięto także pod uwagę różne obszary działalności przedsiębiorstw (eksport, inwestycje, innowacyjność, otoczenie biznesu i wykorzystanie technologii cyfrowych). Najważniejszym wskaźnikiem w badaniu jest ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Przedsiębiorstw, który odzwierciedla nastroje wśród przedsiębiorców. Jest on mierzony na przestrzeni lat.

Zobacz: Rekordowy zysk banku Pekao S.A.

Z danych GUS za 2015 r. wynika, że sektor mikro i małych przedsiębiorstw stanowił 99 proc. firm aktywnie działających w Polsce. Na rynku było wówczas ok. 1,9 miliona mikro i małych firm. Zatrudnienie w takich przedsiębiorstwach znajdowało się na poziomie 52 proc., przychody – na poziomie 36 proc. Tego typu firmy dokonywały ok. ¼ inwestycji w skali wszystkich przedsiębiorstw. Ich nakłady inwestycyjne sięgały 49,5 mld złotych. W mikro przedsiębiorstwach zatrudnione były średnio 2 osoby, a w małych – 21 osób.

Nastroje wśród mikro i małych przedsiębiorców
W 2017 r. ogólny Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Przedsiębiorstw znalazł się na rekordowym poziomie w skali badania i wyniósł 100,8 procent. Dla porównania, w 2010 r., kiedy to miała miejsce pierwsza edycja badania, znajdował się na poziomie 92,7 procent. Oznacza to, że mikro i mali przedsiębiorcy w Polsce oceniają pozytywnie oceniają zarówno sytuację gospodarczą w kraju czy swoje wyniki finansowe. Nastąpił wzrost wskaźnika w każdym badanym obszarze. Jeśli chodzi o ogólną sytuację gospodarczą, nastroje wśród właścicieli firm poprawiły się o 10,4 procent.

Polecamy: Przelew potwierdzisz palcem. Bank Pekao SA wprowadził płatności biometryczne

W sześciu woj. ocena sytuacji gospodarczej znalazła się powyżej średniej. Taka sytuacja ma miejsce w północno-wschodnich i południowych regionach, z czego prym wiedzie woj. podlaskie. Na lepsze nastroje wpłynęły: pozytywne zmiany na rynku pracy (wzrost zatrudnienia, wzrost płac), wzrost siły nabywczej (tutaj szczególną rolę odegrały programy socjalne, szczególnie 500 Plus), inwestycje w ramach projektów współfinansowanych z funduszy unijnych oraz silna koniunktura gospodarcza, która utrzymuje się u naszych głównych partnerów handlowych (pod tym względem prym wiodą Niemcy). Warto także przypomnieć, że zgodnie z danymi GUS PKB rośnie najszybciej od 5 lat. W czwartym kwartale 2017 r. wskaźnik wzrósł rok do roku o 5,1 procent. Sprzyja nam też rekordowo niskie bezrobocie (według Eurostatu w listopadzie na poziomie 4,5 proc.)

Obszary działalności mikro i małych przedsiębiorców

Eksport
W 2010 r. tylko 8,6 proc. mikro i małych firm eksportowało. Z roku na rok (z wyjątkiem 2013 r.) eksport rósł, do 16,3 proc. w 2017 roku. Z badania Banku Pekao wynika, że najwięcej eksportują młode firmy (do 3 lat). 16 proc. mikro oraz 37 proc. małych firm deklarowało działalność eksportową w 2017 roku. Eksportuje niemal co piąta młoda firma. Prognozowane przychody z eksportu na 2018 r. znajdą się na poziomie 113,4 pkt.

Innowacyjność
Pod względem innowacji sytuacja przedstawia się dużo gorzej. Tylko jedna mikro i mała firma na cztery wprowadza innowacje. Autorzy badania Banku Pekao zwracają uwagę na rekordowy odsetek młodych firm (do 3 lat) wdrażających innowacje produktowe – wyniósł on 35,6 proc., co oznacza wzrost o 8 proc. rok do roku.

Inwestycje
Młode firmy inwestują więcej niż te powyżej trzech lat. 82 proc. wydatków inwestycyjnych w 2017 r. nie przekroczyło wartości 100 tys. złotych. Projekty inwestycyjne w 2017 r. realizowało 69 proc. małych oraz 48 proc. mikro firm.

Finansowanie
Coraz więcej mikro i małych firmy sięga po finansowanie zewnętrzne, głównie bankowe, aby sfinansować bieżącą działalność. Jednocześnie niechęć do zadłużania się w bankach maleje. Rośnie także znacząco udział leasingu. W 2017 r. z tej formy finansowania korzystało już 16 proc. firm.

Branże
Liderem inwestycji jest branża produkcyjna. Handel wyraźnie przyśpiesza. Najważniejsze wydatki w badanych firmach objęły: wyposażenie, narzędzia i przychody (51 proc.), maszyny i urządzenia (44 proc.) oraz środki transportu (31 proc.).

Bariery
Wśród największych barier dla swojej działalności szefowie mikro i małych firmy wymieniają: wzrost podatków, wzrost kosztów pracy oraz rosnącą konkurencję. Na czwartym miejscu znalazły się obciążenia biurokratyczne. Sytuacja poprawia się ze względu na nowe rozwiązania wprowadzane w e-administracji.

Może cię zainteresować: Nowa wiceprezes Banku Pekao SA

„Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2017" Banku Pekao powstał na kanwie blisko 7 tys. wywiadów przeprowadzonych z właścicielami firm na przełomie października i listopada 2017 roku. W ramach badania udało się pozyskać 400 tys. odpowiedzi. Wyniki badania obejmują poziomy: ogólnopolski, regionalny i lokalny. Inauguracja raportu miała miejsce 7 marca w Warszawie. Raport będzie prezentowany także na poziomie lokalnym. Ponieważ rokrocznie przedsiębiorcom zadawane są te same pytania, raport pozwala ocenić realnie zmiany na przestrzeni lat. Ponadto w tegorocznej edycji raportu pojawiły się nowe pytanie dotyczące tematu specjalnego. Część dotycząca technologii cyfrowych została opracowana przez instytut DELab, który działa przy Uniwersytecie Warszawskim.

Bank Pekao SA należy do grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Bank należy do grona pięciu największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach indeksu WIG20. Na GPW debiutował w 1998 roku, jest notowany.

Źródło: mat. pras. Banku Pekao

Najnowsze