szpital, operacja, lekarz, sala operacyjna

i

Autor: Jacek Litwin szpital, operacja, lekarz, sala operacyjna

Błędy lekarskie. Jak otrzymać zadośćuczynienie

2015-05-08 17:18

Polska nie słynie z wysokich odszkodowań przyznawanych przez sądy za błędy lekarskie. Jest jednak przypadek, w którym kwota za pomyłkę medyków sięgnęła miliona złotych wraz z odsetkami i dożywotnią comiesięczną rentę w wysokości 6 tys. złotych. Prawomocny wyrok zatwierdzający te kwoty zapadł w zeszłym roku. Batalia o wynagrodzenia cierpień przez szpital trwała aż dziesięć lat.

Walka o pieniądze za błędy lekarzy nie jest łatwa, bo w Polsce nie ma jednoznacznych przepisów, które wyznaczałyby wysokie kwoty zadośćuczynienia w przypadku pomyłki. „W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu” - tyle mówi Kodeks cywilny, ale szpitale, które przeważnie nie są w najlepszej kondycji finansowej, nie kwapią się do wypłaty odszkodowań.

Do 300 tys. za śmierć

Pod powszechnie używanym terminem „odszkodowanie” kryją się trzy zagadnienia: odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta. Zadośćuczynienie to jednorazowa kwota, którą pokrzywdzony otrzymuje jako rekompensatę za sam fakt wystąpienia błędu lekarskiego. Odszkodowanie pokrywa straty już poniesione na leczenie, a renta przyznawana jest na pokrycie kosztów, które dopiero wynikną. Kiedy chcemy uzyskać od szpitala odszkodowanie lub zadośćuczynienie, ich wysokość możemy próbować ustalić poprzez ugodę np. z ubezpieczycielem danej placówki albo też zwrócić się do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jesli chodzi o pośrednictwo komisji, przepisy są bardzo precyzyjne i pozwalają na wypłatę odszkodowania za błąd lekarski osobie żyjącej – maksymalnie 100 tys. złotych - a za śmierć bliskiej osoby jej spadkobiercom – maksymalnie 300 tys. Jeśli jednak proponowane warunki nas nie satysfakcjonują, sprawę należy skierować do sądu.

Walka o rekompensatę

W takim przypadku nasz uszczerbek na zdrowiu ocenia nie komisja, a biegli lekarze sądowi, którzy kieruja się tabelami rozporządzenia ministerstwa pracy, w których podane są procentowe wartości uszczerbku. Batalia o zadośćuczynienie, odszkodowanie czy rentę nie prowadzi jednak tylko do badania biegłych. Potrzebna jest też pełna dokumentacja medyczna zawierająca m.in. wszelkie rachunki i paragony, potwierdzające zapłatę za leki, świadczenia medyczne itd. Aby w tym wszystkim się nie pogubić, warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnych specjalizujących się w walce o odszkodowania za błędy lekarskie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze