pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock

Gigantyczne kontrole z ZUS. Urzędnicy sprawdzą przedsiębiorców i umowy pracowników

2020-09-29 15:56

Rząd Mateusza Morawieckiego przymierza się do ozusowania umów o dzieło. Krokiem w tym kierunku mają być rejestr wszystkich umów o dzieło. Obowiązek ich składania do ZUS będzie spoczywał na barkach przedsiębiorców. A to tylko wstęp do skontrolowania firm - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Z danych dostępnych wynika, że na umowach cywilnoprawnych łącznie pracuje 1,3 mln Polaków - ale to to nie tylko wspominane umowy o dzieło, ale również umowy zlecenie, jak i umowy na czas określony. Ile pracowników zatrudnionych jest tylko na podstawie umowy o dzieło? Tego nie wiem nawet rząd, ale wkrótce to może się zmienić. "Zakład z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło. I na każde żądanie będzie dane z niego udostępniać członkom rządu" - podaje dziennik. 

ZOBACZ TAKŻE: Nowy wiek emerytalny! Szykują się wielkie zmiany w emeryturach. Kto skorzysta?

- Pamiętając o tym, jak restrykcyjnie ZUS interpretuje pojęcie dzieła, można spodziewać się, że istotny odsetek takich umów zostanie przekwalifikowany na oskładkowane umowy-zlecenia lub podobne. Co to oznacza? Przykładowo w przypadku przekwalifikowania umowy o dzieło z wynagrodzeniem 5 tys. zł brutto na umowę-zlecenie lub podobną płatnik składek będzie musiał zapłacić ok. 2 tys. zł należnych składek plus odsetki za zwłokę - wyjaśnia cytowany przez "GW" Tomasz Kret z kancelarii Raczkowski.

Nad zmianami w prawie pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i konsultuje swój projekt z pracodawcami oraz związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego, jak szeroka ma być reforma.

Premier: Zamiast dużo o tym mówić - realnie obniżamy podatki!

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze