Emeryt

i

Autor: Shutterstock Emeryt

Nowy wiek emerytalny! Szykują się wielkie zmiany w emeryturach. Kto skorzysta?

2020-09-21 10:50

Nowy wiek emerytalny. Emerytura przed 60. rokiem życia dla kobiet i 65. dla mężczyzn? To możliwe. Odpowiedzią są emerytury stażowe, które są powiązane z długością stażu pracy, a nie wiekiem pracownika. Polki mogłyby pobierać świadczenie emerytalne już po przepracowaniu 35 lat, a Polacy odpowiednio pięć lat później. To sprawi, że wiek emerytalny w Polsce się obniży. Na emeryturę Polacy będą mogli przejść nawet po 50. roku życia! Prace nad takim projektem ustawy rozpoczęły się w Pałacu Prezydenckim we współpracy ze związkiem zawodowym "Solidarność". Zobacz, co zmieni się w emeryturach.

Nowy wiek emerytalny. Niższy wiek emerytalny w Polsce? Andrzej Duda zdecydował, że emerytury w Polsce wymagają zmian i przyjął propozycję "Solidarności" dotyczącą emerytur stażowych, przez co świadczenie emerytalne będą mogły otrzymywać osoby już po 50. roku życia. To świetna wiadomość dla przyszłych emerytów. Porozumienie prezydenta Dudy i Solidarności zakłada, że świadczenie emerytalne nabywane byłoby w chwili: przepracowania 35 lat w wypadku kobiet i przepracowania 40 lat w wypadku mężczyzn. Oznacza to, że mężczyzna, pracujący od 18. życia na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat, a kobieta w wieku 53 lat To już drugie podejście prezydenta Dudy do wprowadzenia emerytur stażowych. Podobny projekt dotyczący zmian w systemie emerytalnych Duda forsował w swojej pierwszej kadencji. Wówczas zablokował rząd PiS. Przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi prezydent ponownie podpisał porozumienie ze związkowcami z "Solidarności", które zakłada wspólną pracę nad emeryturami stażowymi - informuje "Fakt". – Chcemy, by kobiety mogły przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40 bez względu na wiek – wyjaśnia dziennikowi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

ZOBACZ KONIECZNIE: Potężne uderzenie w emerytów! Rząd zabierze im pieniądze

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien znieść dodatkowe świadczenia dla emerytów, jak trzynastki czy 500 plus dla niesamodzielnych, a w zamian wprowadzić emerytury bez podatku?

Od kiedy emerytury stażowe? Prace nad projektem dopiero się rozpoczęły. Dokument w formie inicjatywy prezydenckiej ma być gotowy za 2-3 miesiące. Szacowany koszt projektu wyliczony przez ZUS to nawet 9 mld złotych.

CZYTAJ TEŻ: Ukrainka powiedziała, jak to jest sprzątać u Polaków. "Trzeba się było UCZYĆ"

Ile wniosą emerytury stażowe? Tu pojawia się problem. Eksperci emerytalni z Instytutu Emerytalnego wyliczyli w "Fakcie", że kobieta po 35 lat stażu pracy, zarabiająca przez całe życie równowartość pensji minimalnej, w wieku 55 lat dostałaby jedynie 647 zł brutto miesięcznie! Dlatego w projekcie o emeryturach stażowych ma pojawić się wymóg uzbierania na koncie w ZUS kapitału pozwalającego na wypłatę comiesięcznego świadczenia w wysokości 120 proc. minimalnej emerytury. Obecnie to 1500 zł. W praktyce oznaczałoby, że wielu Polaków z niższymi dochodami nie mogłoby skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Super Biznes - wywiad
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze