26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę (15 stycznia) i tym razem zebrane pieniądze sfinansują zakup sprzętów i drobniejszego wyposażenia dla oddziałów neonatologicznych, czyli dla noworodków. Tegoroczną darowiznę będzie można wykazać w rozliczeniu podatkowym za 2018 r., a więc dopiero przyszłym roku.
Zobacz koniecznie: 26. Finał WOŚP. Ile zebrano pieniędzy?
Co zrobić, żeby odliczyć darowiznę od podatku?
Zgodnie z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie od podatku można odliczyć darowizny na różnego rodzaju organizacje. Jednak trzeba udokumentować przekazanie darowizny. Wystarczy zwykłe potwierdzenie przelewu, na którym będzie widniała kwota darowizny wraz z danymi darczyńcy. Nie zapomnij podać w tytule przelewu dopisku „darowizna".
Ulga przysługuje osobom fizyczny i przedsiębiorcom, którzy mogą odliczać darowizny od dochodu (od przychodu w przypadku ryczałtowców). Niezależnie od tego, czy uwzględnisz darowiznę w deklaracji podatkowej, czy nie, dodatkowo możesz przekazać 1 proc. dochodu na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym i podać dane organizacji.
Sprawdź także: Historyczne aukcje WOŚP. Rekord gonił rekord
Limit darowizny
Kolejny haczyk tkwi w kwocie przelewu. Jego wartość nie może przekroczyć 6 proc. wartości dochodów. Dotyczy to również przekazów na rzecz kultu religijnego i krwiodawstwa. Jeżeli obawiasz się, że możesz przekroczyć próg, zsumuj wszystkie kwoty darowizn i dochody, a następnie przelicz każdy wynik na procenty.
Jak rozliczyć darowiznę?
Aby dokonać odliczenia, należy wypełnić część deklaracji podatkowej zatytułowaną „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP".
Oprac. na post. money.pl, rp.pl