Nasi sąsiedzi obniżają podatki. W tych krajach zapłacisz najniższy CIT

2017-01-03 12:55

Nadużycia podatkowe wśród przedsiębiorców to problem, z którym boryka się niemal każde europejskie państwo. W związku z tym niektóre kraje złagodziły przepisy podatkowe. Na taki ruch zdecydowały się Rumunia, Węgry czy Francja.

Rumunia
W zeszłym roku nowy kodeks podatkowy wprowadzono w Rumunii. Przy okazji zniesiono aż 102 różnego rodzaju opłaty dodatkowe, m.in. od rejestracji samochodów i użytkowania urządzeń audiowizualnych. Ponadto od 2016 r. wydatki firm na cele ogólnorozwojowe mogą zostać wliczone w koszty podatkowe. Wcześniej musiały one być powiązane z przychodem.

Węgry
Udogodnieniem dla przedsiębiorców działających na Węgrzech jest obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników z 27 do 22 proc. w 2017 r i do 21 proc. w 2018 roku. Ponadto od jakiegoś czasu Węgrzy płacą jeden z najniższych CIT-ów w Europie. W ich kraju jednolita, 9-procentowa stawka zastąpiła 10- i 19-procentowy CIT uzależniony od wysokości dochodów dla małych i średnich firm.

Zobacz także: Co nowego dla przedsiębiorców w 2017

Francja
Od początku stycznia br. niższy, 28-procentowy podatek CIT uiszczą Francuzi, których roczne dochody mieszczą się w przedziale 38 100 – 75 000 euro. Dotychczas obowiązywała ich wyższa stawka podatkowa na poziomie 33,3 procent. Nową, 28-procentową stawkę uzupełnia 15-procentowy podatek dla firm o jeszcze mniejszych dochodach.

Czechy
Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie wyłudzeniom jest odwrócony VAT na usługi budowlane. Czechy planują posunąć się jeszcze dalej i wprowadzić ten rodzaj podatku na wszystkie towary i usługi, które są przedmiotem transakcji kupna sprzedaży dokonywanych przez cudzoziemców.

Przeczytaj również: Podatek VAT jaki znamy może zniknąć

Kraje z najniższym podatkiem od spółek
Lepiej od Węgrów mają tylko Estończycy, którzy w ogóle nie muszą płacić tego podatku, jeżeli nie przekroczą pewnego progu dochodowego. Dotychczas jeden z najkorzystniejszych podatków CIT obowiązywał na Cyprze i w Irlandii, gdzie wynosi on 12,5 procent. Wśród terytoriów, które nie należą do UE, warto wskazać Liechtenstein z podatkiem dochodowym od osób prawnych na poziomie12,5 proc. oraz Gibraltar – brytyjskie terytorium zamorskie (10 proc.), a także dependencje Wielkiej Brytanii, wyspy: Man, Jersey i Guernsey, gdzie stawka dla firm świadczących usługi niefinansowe jest zerowa, a w pozostałych przypadkach wynosi 10 procent. Dolna lub jednolita stawka podatku od spółek w wysokości 10 proc. obowiązuje także w Bośni i Hercegowinie (jednolity CIT), Albanii, Serbii, Bułgarii, Kosowie (jednolity CIT) czy Macedonii. Najniższy CIT, jaki płaci się w Czarnogórze, wynosi 9 proc., a w Uzbekistanie – 7,5 procent.

A co z Polską? Niestety, na razie trudno jest powiedzieć, jakie stawki podatkowe będą obowiązywały za rok. Czechy, Słowacja, Wielka Brytania czy Estonia to kraje, w których Polacy chętnie rejestrują działalność gospodarczą. Teraz do ich grona mogą dołączyć kolejne państwa.

Oprac. na podst. rp.pl, ft.com, tradingeconomics.com, home.kpmg.com

Najnowsze