Fałszywe maile od oszustów podających się za policję

i

Autor: fancycrave1/cc0/pixabay Fałszywe maile od oszustów podających się za policję

Odwołanie od decyzji ZUS

2019-06-11 6:06

ZUS ma prawo kontrolować przedsiębiorców, a inspekcje kończą się nakładaniem wysokich kar za niewywiązywania się przez płatników składek z obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Kar możemy uniknąć, jeśli wystąpimy do ZUS z wnioskiem o pisemną interpretację przepisów z zakresu ubezpieczeń w naszej indywidualnej sprawie. Sprawdź, jak złożyć wniosek.

Co kontroluje ZUS?

ZUS sprawdza m.in, czy płatnicy składek:

* prawidłowo zgłosili do ubezpieczeń społecznych: siebie, swoich pracowników i inne osoby, które powinni zgłosić do tych ubezpieczeń,

* rzetelnie i prawidłowo obliczają, potrącają i opłacają składki i inne należności, które pobieramy,

* odpowiednio ustalają uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,

* prawidłowo wypłacają świadczenia i dokonują rozliczeń, które są z nimi związane,

* w terminie i prawidłowo opracowują wnioski o emerytury i renty,

* właściwie wystawiają zaświadczenia i zgłaszają dane dla celów ubezpieczeń społecznych.

Kto może złożyć wniosek?

ZUS wydaje pisemne interpretacje przepisów z zakresu ubezpieczeń w indywidualnych sprawach przedsiębiorców na ich wniosek. Wniosek o indywidualną interpretację przepisów możesz złożyć, jeżeli jesteś przedsiębiorcą, czyli prowadzisz działalność gospodarczą jako:

- osoba fizyczna (firma wpisana na listę ewidencji gospodarczej w gminie czy urzędzie miasta);

- osoba prawna(firma zarejestrowana w sądzie);

- jednostka organizacyjna, która nie jest osobą prawną, ale posiada zdolność prawną, np. spółka komandytowa, spółka jawna.

W jakich sprawach możesz złożyć wniosek?

Wniosek może dotyczyć:

* obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,

* zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych,

* podstawy, od której obliczane są składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jeżeli twój wniosek nie spełni wymogów określonych w Prawie przedsiębiorców, to zostaniesz wezwany do ich usunięcia w terminie 7 dni. Jeżeli tego nie zrobisz, wniosek nie zostanie rozpatrzony i ZUS wyda decyzję wraz z pouczeniem o przysługującym ci prawie wniesienia odwołania do sądu powszechnego w terminie miesiąca od dnia doręczenia tej decyzji.

Kiedy ZUS nie wyda interpretacji?

ZUS nie wyda interpretacji, jeżeli twój wniosek dotyczy m.in.:

* obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu,

* obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

* uznania pracy za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,

* świadczeń - emerytur, rent, zasiłków,

* składania i wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych,

* ustalenia właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego - np. jeżeli pracujesz w Polsce i zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą w Niemczech, a chcesz zapytać, któremu ustawodawstwu/systemowi ubezpieczeń społecznych będziesz podlegał.

Jeżeli ZUS nie jest właściwą instytucją do wydania interpretacji, to wydaje decyzję o odmowie wydania interpretacji albo przekazuje sprawę do właściwej instytucji i informując o tym wnioskodawcę.

Co we wniosku?

We wniosku powinieneś zamieścić poniższe informacje. Możesz skorzystać z przygotowanego przez ZUS wzoru.

- nazwę firmy,

- adres siedziby firmy/adres zamieszkania przedsiębiorcy,

- adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres zamieszkania

- jeśli działasz przez pełnomocnika – jego dane osobowe oraz adres,

- numer identyfikacji podatkowej (NIP),

- opisanie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego,

- przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.

ZUS nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania wyjaśniającego lub kontroli.

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć osobiście, przez PUE lub przesłać pocztą.

Wnioski o interpretację rozpatrują dwa oddziały ZUS: Oddział ZUS w Gdańsku oraz Oddział ZUS w Lublinie.

Złóż wniosek w Gdańsku, jeśli prowadzisz swoją firmę na terenie działania oddziału w:

Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze.

Złóż wniosek w Lublinie, jeśli prowadzisz swoją firmę na terenie działania oddziału w: Bielsku-Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na terenie jakiego oddziału prowadzisz działalność, skorzystaj z wyszukiwarki. Jeśli złożysz wniosek w innym oddziale ZUS, niż oddział wskazany do jego rozpatrzenia, zostanie on przekazany do właściwego oddziału.

Ile kosztuje wniosek?

Opłata za wydanie pisemnej interpretacji to 40 zł. Na wpłacie w rubryce „Tytułem” podaj swój NIP i dopisz „opłata za wniosek o wydanie interpretacji”.

Jeżeli twój wniosek nie spełni określonych wymogów, zostaniesz wezwany do usunięcia błędów w terminie 7 dni. Jeżeli tego nie zrobisz, ZUS nie rozpatrzy twego wniosku.

Ile czekasz na decyzję ZUS?

ZUS powinien wydać interpretację w formie decyzji w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. W wydanej interpretacji ZUS może uznać przedstawione przez ciebie stanowisko za prawidłowe lub nieprawidłowe.

Jeżeli ZUS nie wyda interpretacji w tym terminie, to w 31. dniu twoje stanowisko przedstawione we wniosku uznaje się za prawidłowe. Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją ZUS, możesz się od niej odwołać. Masz na to miesiąc od dnia jej doręczenia. Odwołanie wnosisz do sądu okręgowego za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję.

Najnowsze