ZAKOPANE

i

Autor: AKPA

Oscypki, Krupówki, Morskie Oko. Ile zapłacisz za urlop w Zakopanem

2015-06-17 18:21

Urlop za granicą czy w kraju? Wybrać morze, góry czy Mazury? Te dylematy rokrocznie stają przed Polakami szukającymi idealnego miejsca na swój letni wypoczynek. Dziś przedstawiamy coś dla tych, którzy zdecydują się na wakacje w Polsce i są miłośnikami gór. Wyjaśniamy, ile kosztuje spędzenie urlopu w Zakopanem.

Do wypoczynku w Zakopanem, największym i najbardziej popularnym ośrodku miejskim pod samiuśkimi Tatrami, nikogo nie trzeba namawiać. Entuzjastów tego miasta nie odpycha nawet głośno krytykowany ostatnio chaos reklamowy na Krupówkach. Magnesem na turystów są góralska kuchnia, piękne krajobrazy, które podziwia się szczególnie dobrze podczas pieszych wędrówek po górach, ale przede wszystkim magiczna atmosfera miasta. Korzystanie z uroków wypoczynku jednak kosztuje.

Ile za nocleg

Najważniejszy jest nocleg. Raczej mało kto wyobraża sobie udany wyjazd wakacyjny bez pewności, że dobrze się wyśpi w przynajmniej przyzwoitych warunkach. Zacznijmy od najbardziej prestiżowych hoteli w Zakopanem. Do tych zaliczają się pięciogwiazdkowy hotel Litwor czy czterogwiazdkowy Belvedere. Oba hotele do dyspozycji gości oddają apartamenty, pokoje premium i zwykłe. Cena za nocleg w pokoju jednoosobowym w obu hotelach to 267 zł. Za pokój dwuosobowy trzeba zapłacić 321 zł, a cena apartamentu sięga 400-500 zł.

ZOBACZ TEŻ: Polak na wakacjach. Co trzeci polski turysta wyjeżdża za granicę

Jak więc widać, oferta ta skierowana jest raczej do bardziej zamożnych wczasowiczów oraz dla par. Jadąc na wakacje z rodziną, warto zainteresować się ofertą licznych zakopiańskich pensjonatów i domów wczasowych. Tu ceny są znacznie bardziej przystępne. Kształtują się już od 30 do 100 zł za osobę. W dodatku, aby zachęcić turystów, poszczególne pensjonaty oferują specjalne promocje. Np. przyjeżdżając do Zakopanego na tydzień, można liczyć na jeden nocleg w gratisie albo rabaty dochodzące do 30 proc. Najtaniej jest na prywatnych kwaterach i w schroniskach. Tu można upolować naprawdę dobre oferty – ceny noclegów zaczynają się od 20 zł.

Ile za wyżywienie

Wakacje kojarzą się też z dobrą kuchnią. Oferta restauracyjna Zakopanego jest bardzo bogata. Można próbować dań kuchni polskiej i międzynarodowej, ale zakopiańskie restauracje chwalą się szczególnie serwowaniem kuchni regionalnej – dań z jagnięciny, schabu po góralsku, kwaśnicy, oscypka itd. Sądząc po menu kilku popularnych zakopiańskich restauracji, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 50 zł od osoby za obiad składający się z zupy i drugiego dania. W niektórych knajpach w cenę tę wchodzi też deser. Jeśli chcemy zaoszczędzić, wybierając pensjonat warto dopytać się, czy nie oferuje on tańszych obiadów czy śniadań. Jeśli zejdziemy z popularnych turystycznych szlaków, w mniejszych knajpach możemy zjeść obiad za kilkanaście złotych, z kolei 10-12 zł zapłacimy za popularny w całej Polsce kebab. Śniadania i kolacje najlepiej organizować we własnym zakresie, kupując w sklepach spożywczych.

Ile za rozrywki

Jeśli chodzi o rozrywki, do takich zalicza się wieczorna wizyta w pubie. W Zakopanem za piwo zapłacimy 7-8 zł, trafiają się też miejsca, gdzie pól litra złocistego płynu kosztuje 5 zł. Dla osób, które jednak nie gustują w używkach, są też tradycyjne w Zakopanem formy spędzania czasu.

ZOBACZ TEŻ: Tanie podróżowanie. Szybki pociąg „Słoneczny”

Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch w górę i w dół kosztuje 63 zł, a tylko w jedną stronę – 48 zł. Bilety ulgowe są niewiele tańsze – kosztują odpowiednio 53 i 43 zł. Dzieci do 4 lat jadą za darmo. Tańsza jest Gubałówka. Wjazd i zjazd kosztuje tu 21 zł (ulgowy 17 zł), zaś w jedną stronę 15 zł (ulgowy 13 zł). Tu także dzieci do lat czterech jeżdżą za darmo. Warto też odwiedzić Muzeum Tatrzańskie. Bilet normalny kosztuje tu 7 zł, ulgowy 5,5 zł. Koniecznie trzeba wybrać się do Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby obejrzeć przepiękne Morskie Oko. Bilet wstępu do parku kosztuje 5 zł, ulgowy 2,5 zł (dzieci do 7 lat wchodzą za darmo). Jeśli jednak wybieramy się tam z dziećmi, warto pomyśleć o skorzystaniu z góralskiej bryczki. To już jednak spory wydatek, bo nawet 30-40 zł od osoby.

ILE ZAPŁACI PARA ZA TYDZIEŃ W ZAKOPANEM:

Nocleg w pensjonacie: 560 zł
Wyżywienie: 800 zł
Atrakcje i pamiątki: 400 zł

RAZEM: ok. 1,7 tys. zł

Najnowsze